Başka İller Yapar Düzceli Bakar…

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ imkânlarıyla Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkâri, Şırnak ve Edirnede yeni statlar yapıyor. 820 milyon lira bedelle futb

Başka İller Yapar Düzceli Bakar…
27.02.2018 - 07:53
3121

 Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ imkânlarıyla Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkâri, Şırnak ve Edirne'de yeni statlar yapıyor. 820 milyon lira bedelle futbolseverlerin hizmetine sunulacak yeni yatırım programında Düzce yine yok…

3 Ağustos 2017 tarihinde Düzce’ye ziyarette bulunan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan,  Türkiye 3. Ligi’nde mücadele eden Düzcespor’a yeni stat için müjde vermişti. Verilen sözün üzerinden 7 ay geçmesine rağmen somut hiçbir gelişme yok.

Düzce 2018 yılında stat yapılacak iller arasında yok

1999 yılında yaşanan 2 depremin ardından Düzce mecburen il yapıldı ancak Düzce şehir stadı yıllardır siyasetçilerin her seçim dönemlerindeki en önemli vaatlerinden biri.

2018 BÜTÇESİNDE YOK

 Düzceli siyasetçiler Düzce’yi stat yapılacak iller arasına aldıramadı. Buna rağmen hala Düzce’ye stat yapılacak sözleri dillerinden düşmüyor. İktidar partisine Türkiye’nin en çok oy veren illerinden biri olan Düzce bir çok konuda olduğu gibi spor yatırımlarında da hak ettiğini alamıyor.  Stadın yapılacağı yer belli değil, stat projesi hazır değil.

 Amatör kümede ve 3.ligde mücadele eden bir çok takıma devasa lüks stadlar yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Ancak Düzce’nin ne adı var ne sanı…

Ggençlik ve Spor Bakanlığı (GSB), Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve belediyelerin bütçeleriyle hizmete sunulan 14 stadyuma, proje ve ihale süreci tamamlanan 6 stat daha eklenecek.

Ankara, Elazığ, Erzincan, Hakkâri ve Şırnak-Cizre stadyumu proje, Edirne stadyumu ise ihale aşamasında bulunuyor. Edirne stadyumu, TOKİ kaynaklarıyla, diğer statlar ise GSB bütçesiyle futbolseverlerin hizmetine sunulacak.

ANKARA STADYUMU 3 YIL İÇİNDE BİTİRİLECEK

Yeni stat projeleri arasında yer alan ve Ankara 19 Mayıs Stadı'nın yerine yapılması planlanan yeni stat için 500 milyon liralık bütçe öngörüldü.

'Milli Takımlar Stadyumu' şeklinde planlanan tesis 7 gün, 24 saat sistemine göre inşa edilecek. Projesinin yüzde 80'i tamamlanan tesis için 2017-2018 futbol sezonu sonunda yoğun bir çalışmanın yapılması bekleniyor.

Ankara stadyumu 3 yıl içinde bitirilecek. Başkentteki stadyum, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) standartlarına uygun şekilde inşa edilecek. Bu kapsamda yetkililer arasında yapılan görüşmelerde istenilen 25 standardın, 24'ü şu an için gündemde bulunan projede yer aldı.

820 MİLYON LİRALIK BÜTÇE

GSB ve TOKİ imkânlarıyla inşa edilerek Türk futboluna kazandırılacak 6 yeni stat için 820 milyon liralık bütçe ayrıldı.

En yüksek bütçeye sahip Ankara stadyumunun yanı sıra Şırnak-Cizre stadyumu 15 milyon liralık bütçesiyle en az para harcanacak tesis konumunda bulunuyor.

Elazığ ve Erzincan yüzer milyon, Hakkâri 30 milyon ve Edirne stadyumu da 75 milyon liralık bütçeyle inşa edilecek.

11 STADIN İNŞASI SÜRÜYOR

GSB, TOKİ ve belediyelerle ortaklaşa yürütülen çalışmalar kapsamında 11 stadyumun inşası da sürüyor.

Adana, Batman, Çorum, Diyarbakır, Giresun, Hatay, İzmir (2), Karaman, Manisa (Turgutlu), Ordu'daki statların tamamlanması için çalışmalar yürütülüyor.

İnşa edilecek yeni statlar, proje ve ihale aşamasındaki stadyumlarla Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için daha avantajlı konuma ulaşacak.

GSB, daha önce TOKİ ve belediyelerle yaptığı protokollerle 14 stadyumu hizmete sunmuştu.

Afyonkarahisar, Antalya, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon'a TOKİ, Bursa, Konya ve Manisa'ya da belediye protokolüyle statlar yapılmıştı