Vali eğitim merkezi

  • 5.08.2013 00:00

 Düzce 1999 yılında yaşanan 2 depremin ardından üçlü koalisyon döneminde 9 Aralık 1999 tarihinde çıkarılan kararname ile il yapıldı.

Depremin izleri henüz taze iken il yapılan Düzce, bir an önce toparlansın istenildi. Sanırsınız ki Düzce’ye iyilik yapıldı.

Depremlerin hemen ardından il yapılan Düzce, daha bebekti ve yeni doğmuştu. Fakat çocuk sakat doğdu. O günlerde bunun kimse farkına varmadı. Fakat aradan geçen 14 yılın ardından herkes gerçekleri görmeye başladı.

Düzce il olmanın avantajını bir türlü değerlendirmedi. Çevre iller aldı başını gitti. Düzce halen bazı deprem enkazlarını kaldıramadı, bazı prefabrike yapıları yerinden oynatamadı.

Aslında en büyük şansızlığı bürokrat ve idarecilerden yana yaşadı. Bazıları çok acemi çıktı, bazılarının hedefleri farklıydı. Bazıları Düzce’yi sürgün yeri olarak gördü. Düzce’ye gelen durmak istemedi. Bir an önce gitmek için elinden geleni ardında koymadı.

En büyük şanssızlık ise valilerden yana yaşandı. Düzce’nin başına gelen ilk 3 valinin daha önce deneyimi olmasına rağmen emekliliklerine az süre kalmıştı ve Düzce’yi artık zaman geçirme yeri olarak gördüler.

Ardından gelen 4 vali, daha önce Ankara’da çeşitli kademelerde çalışmış, valiliği Düzce’de öğrenen kişiler oldu. Mahalli İdareler Genel Müdürü Ercan Topaca ve Bülent Kılınç, İller İdaresi Genel Müdürü Vasip Şahin ve İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Adnan Yılmaz, Düzce’ye vali olarak gönderildiler.

 Kendilerinin yaptıkları icraatlara bakınca valilik görevini benimsemişlerdi. Ercan Topaca’nın yaptıkları ortadaydı, Bülent Kılınç’ın yaptıkları kenarda duruyor. Vasip Şahin’de aynı derecede titiz ve yapıcı çalıştı. Adnan Yılmaz ise heyecanlı bir vali olarak tanındı.

Fakat atamalar, birilerinin Düzce’yi resmen vali eğitim merkezi gibi kullandığının tam göstergesiydi. Ercan Topaca, Düzce’de yaklaşık 9 ay kaldı ve buradan alındı. Valiliği Düzce’de öğrendi. Daha Düzce’ye yapacağı çok şey varken Kocaeli Valisi oldu.

Bülent Kılınç’ta Düzce’den alındı. Yaklaşık 2 yıl idareciliği öğrendi ve Ankara’da Danıştay üyeliğine getirildi.

Vasip Şahin’de Düzce’de yaklaşık 2 yıl kaldı. İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevinden valiliğe atandı. Düzce’de işler nasıl oluyor öğrendi. Ciddi işlere imza attı. Özellikle eğitim alanında devamı olması gereken projeler üretti. Fakat sanırım Şahin’in de valiliği öğrendiğini düşünen Ankaralı muktedirler onu,  Malatya gibi hem büyük hem de daha hareketli bir ile vali olarak atadılar.

Adnan Yılmaz ise sadece 1 yıl kaldı Düzce’de. Ancak kendinden önce ki 3 vali kadar şanslı değildi ve büyük bir il yerine merkeze çekildi.

Yani, Düzce’ye gelip en fazla iki yıl duran valilerimiz aslında değerli ve çok iş yapacak insanlar ki buradan alındıktan sonra daha yüksek makamlarda hizmet etmeye devam ediyorlar.

 

Bu gidişle Düzce’de vali eğitim merkezi olarak kalmaya devam edecek. Çünkü yeni gelen vali beyde ilk kez Düzce’de valilik yapacak. İstatistiklere bakılırsa 1.5 yıl sonra süresi bitecek ve buradan gidecek.

Umarız yeni Valimiz Düzce’de başarılı çalışmalara imza atar. Siyasetçilerle ve Vekillerimizle uyumlu çalışır. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.