Ne umursamaz adamlarsınız!

  • 23.08.2013 00:00

 Bildiğimiz gibi Akçakoca, Düzce’nin Karadeniz’e açılan penceresi, tatil incisi, Karadeniz’in Bodrum’u olarak biliniyor. Düzceli turistler başta olmak üzere yurdun ve Dünya’nın dört bir yanından yerli ve yabancı turistler tatil yapmak için buraya geliyorlar.

Ama Karadeniz bu!

Karadeniz’in sağı solu belli olmuyor. Ayrıca deniz dibinde bulunan ters akıntı yüzünden yüzmeyi çok iyi bilenler dahi zaman zaman sıkıntı çekebiliyorlar. Birde yüzme bilmeyenlerin halini sizin düşünün.

Bu sebeple Akçakoca’da son üç dört günde  ciddi boğulma olayları ve bu boğulmalara bağlı olarak ölümler meydana geldi. En acı olan iki kardeşin boğulma olayı oldu. O boğulma olayını tüm Türkiye duydu. Yaygın anlamda yayın yapan televizyonlar günlerce bu haberi verdiler.

Aynı haberde kapısı açılmayan ambulansta ayrı bir gündem maddesi oldu ve Düzce adeta Türkiye’ye rezil, kepaze oldu.

Konunun uzmanları, yetkililer hemen hemen herkes Karadeniz’de suya girmenin tehlikeli ve oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus olduğuna vurgu yapıyor.  Ters akıntı yüzünden boğulma olaylarının yaşanacağını söylüyorlar.

Bunu vatandaşlar dikkate almadığı gibi yetkililerde bu uyarıların uygulanması için sağlıklı ve elle tutulur hiçbir adım atmıyorlar.

Bütün bunları geçtik, daha hayatının baharında gençler ölümü tattılar, aileler perişan oldular, Düzce üzüldü, Türkiye üzüldü.

Ancak Akçakoca’da ki mülki amirlerden ve yöneticilerden hiçbir açıklama gelmedi.

Konu ile ilgili olarak ne Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak nede Akçakoca Kaymakamı Aykut Pekmez tatmin edici hiç bir açıklama yaptı.

Hatta konu ile ilgili olarak bilgiler almak istediğimiz isimlere ulaşmak Başbakan’a ulaşmaktan daha zor hale geldi. Telefonlarımız açılmadı, yanlışlıkla açılıp yüzümüze kapandı. Randevu talep ettik ulaştırılmadı.

Bakıldığında Akçakoca Belediyesi’nin yol, sahil bandı düzenlemesi, su, kanalizasyon gibi klasik belediyecilik anlayışının yanında birde sahillerin güvenliğinin sağlanması ile ilgili ekstra tedbirler alması gerekiyor.

Çünkü Akçakoca Belediyesi bir sahil kenti belediyesi ve turizm alanında ileri gitmek istediklerini sık sık dile getiren bir belediye başkanına sahip.

Sahillerin sorumluluğunu bünyeye almak kolay. Parklarda para toplamak kolay, Protokol karşılığı teslim aldığın plajları parsel parsel bölüp para toplamak kolay.  Zor olan, sahillerde güvenli ve rahat bir şekilde denize girilmesinin de sağlanması gerekiyor.Bunu da sayın Albayrak’tan beklemek hepimizin hakkı.

Ama bütün bunlar yapılmadı. Son 4-5 günde 4 yurttaşımız  öldü ve olan yine bu kişilerin ailelerine oldu. Ateş düştüğü yeri yaktı. Buna rağmen açıklama yapmaktan kaçınan, bir baş sağlığı dilemeyen yetkililere söylenmesi gereken tek söz şu;

“Siz ne umursamaz adamlarsınız”

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.