Yıpranmışlar!!!

  • 13.09.2013 00:00

 Düzce Üniversitesi Tanıtma ve Kalkınma Vakfı yönetimi olağan üstü kongre kararı almış. Yapılacak kongre ile tekrar göreve gelebilirler yada artık “ harç bitti yapı paydos “  diyerek kenara çekilebilirler.

Vakfın istifa gerekçesi ise yıpranmalarından kaynaklanıyormuş. Veysel Çakar’ın başkanlığında ki yönetim 2011 yılından bu yana vakfı idare etmeye çalışıyor. Bu süre içinde Düzce’nin bu elit ve önde giden kişileri çok yıpranmış.

Nasıl yıprandıklarını çok merak ediyorum. Acaba sırtlarında taş mı taşıdılar? Harç karıp üniversiteye bir fayda mı sağladılar? Bazı işlere güçlere kafa mı yordular? Bu insanlar nasıl bu kadar yıprandı.

Bence vakfın olağan üstü genel kurulu yıpranmaya değil, beceriksizliğe bağlaması lazım. Çıkıp açıkça biz bu işi beceremedik, bu işler bize göre değil demesi lazım.

Çünkü anlaşıldığı kadarı ile bu işle gerçekten bu adamlara göre değil. Bu adamların işi kantincilik yapmaktı ve kantinde ellerinden zorla alınınca yapacak bir işleri kalmadı. Çocuklar gibi küsüp kenara çekilmeyi tercih ettiler.

Ellerinden tek gelir kaynakları gitti. Sadece Düzce Üniversitesi’ni idare edeceğiz diye Düzce’nin diğer sorunları ile ilgilenmemeye başladılar. Asıl amaçlarının dışına çıktılar. Vs, vs., vs.

Bence en büyük yıpranmayı da kantin meselesinde yaşadılar. Daha önce ki senelerde 50-60 bin liraya ihale edilen kantin son ihalede 1 milyon 62 bin liraya verilince bunlar sanırım şaşırdılar. Demek ki kantin bu kadar ediyordu. Bugüne kadar hep ucuzdan gitti.

Baktılar ki Düzceliler gerçekleri görmeye başladı, bu işler böyle gitmiyor anladılar ve doğru yolu buldular. Olağan üstü kongre ile sanırım bu işi gerçekten yapacak, vakfı kuruluş amaçlarına göre yönetecek birine devir edecekler.

Vakıf o kadar güvensiz hale geldi ki Vali, Baro, DESOB, TSO ve diğer üyeler ellerini ayaklarını çektiler. Dımdızlak ortada kalan vakıf yönetimi bahaneyi buldu ve olağan üstü kongreye gitmenin hesabını yaptı.

Umuyorum ki, Düzce Tanıtma ve Kalkınma Vakfı’nı yine bu ağabeylerimiz gibi elit, Düzce’nin önde gelen isimlerinden birisi alır ve yönetir. Vakfı gerçekten kuruluş amacına göre yönetir ve hem Düzce Üniversitesi hemde Düzce için elinden geleni yapar.

Bir kez daha hatırlatmak gerekirse, nedir Düzce Tanıtma ve Kalkınma Vakfı’nın tüzük gereği kurulu amacı?

Bu Düzce Üniversitesi’ni kapsayan kısmı; “Düzce ve havalisinde kurulmuş ve kurulacak olan yüksekokul, fakülte ve üniversitelere gerek kuruluş aşamasında gerekse sonradan, eğitim – öğretim gören öğrencilere, gerektiğinde sel, deprem, yangın ve benzeri olağanüstü bir durum nedeniyle zarurete düşen mağdur kişilere, talep edildiğinde karşılık beklemeksizin kamu kurum ve kuruluşlarına; bağış, ayni ve nakdi yardımda bulunmak, Vakfın amaçlarının tahakkuku için yürürlükteki mevzuata  ve vakfın senedine uygun olmak şartıyla, tanıtıcı, gerçekleştirici, yapıcı, rehber olucu, teşvik edici, aydınlatıcı her türlü teşebbüs ve çalışmalarda bulunacaktır.”

Buda Düzce’yi kapsayan kısmı; “Vakfın amacı gerektiğinde ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşları ile keza icap eden hakiki ve hükmi şahıslarla işbirliği yaparak Düzce’nin sahip olduğu tabii, tarihi, ticari, sosyal, kültürel, turistik, eğitim, zirai ve sınai varlığının gelişmesi, değerlendirilmesi yurt içinde ve dışında tanıtılması için her türlü faaliyetlerde bulunmak, bunları tamamlayıcı iktisadi ve ticari teşebbüsleri desteklemek, icabında bizzat ve bilvasıta yapmak veya yaptırmak.” 

Haydi hayırlısı olsun.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.