Sorun poliste mi? Düzce trafiği kaldıramıyor mu?

  • 23.09.2013 00:00

 Düzce, Düzce Belediye Binası ile Düzce Valiliği arasında sıkışan, merkez ilçe nüfusu TÜİK verilerine göre 170 bin civarında olan, ancak gerçek nüfusu bunu aşan bir vilayet.

Özellikle okulların açılması ile birlikte şehir merkezinde trafik sorunu aldı başını gidiyor. Önceleri Çoban’da yaşanan trafik sorunu şehir merkezinde hemen hemen her sokak ve caddelere taşmaya başladı. Hafta sonları İstanbul trafiğini andıran görüntüler ile karşılaşmak mümkün oluyor. Eski hal mevkii ile Merkez Camii arasını yarım saatte gitmeye başladık.

İstanbul Caddesi artık yaşlandı ve trafiği kaldırmıyor. Düzce’de her geçen gün araç sayısı artıyor. Vatandaşlar lüksü tercih edip araçları ile şehir merkezine akın ediyorlar.

Peki, nedir trafiğin bu kadar kilitlenmesinin nedeni?

Öncelikle yapıldığı günden bugüne kadar savunduğum gibi Çoban dal-çık geçit hiçbir işe yaramadı. Çoban’ın alt geçidinden günde saysanız 50 araç geçerken, üstündeki kavşak yine TIR ve kamyonlar sayesinde kilitleniyor.

Buraya giden trafik ekipleri ise anlamsız bir şekilde trafiği açmakta zorluk çekiyorlar. Polis olmasına rağmen yolu kapatan TIR’lar trafiği içinden çıkılmaz hale getiriyor.

Şehir merkezinde de dediğim gibi İstanbul Caddesi artık Düzce’nin trafik yükünü çekmemeye başladı. Buna bir de yıkılıp yerine yenileri yapılmaya çalışan köprüleri eklersek, trafiğin kilitlenmesi gayet normal.

Trafiğin kilitlenmesi normal ama bu Düzce için normal değil. Avuç içi kadar yerde kimse trafiğin çözümünde üzerine düşeni yapamıyor gibi görünüyor.

Cumartesi günü Rıhtım Caddesi’ni takiben, eski Hal mevkiinden, Büyük Camii tarafına dönmek istedim. Yarım saatte çıkabildim. Eski Hal Kavşağı’nda bir polis memuru da trafiğin içinden çıkamamış sanırım. Bırakmış işi gücü uzaktan şoförlerin kendi kendilerine çözüm bulmasını bekliyor ve durumu izliyor.

Düzce Belediyesi’nin acilen yeni bulvarları açması ve düzenlemesi gerekiyor. Başlatılan çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Alternatif yollardan trafiğin düzenlenmesi isteniyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi acil önünde bir sürü araç park ediyor. Oradan denetimli özel halk otobüsleri geçiyor, kamyonlar geçiyor. En önemlisi Acil servise hasta yetiştiren 112 Ambulansları geçiyor. Burada da parklaşmayı engelleyecek bir çözüm yok.

Bakıldığında basit bir iki hamle ile çözülebilecek olan bu sorunun neden bu kadar büyüdüğünü anlamak mümkün değil.

Bir sürü sorunla uğraşan Düzce’nin başına son dönemde bela olan ve iyice artış gösteren trafik sorununa ciddi bir çözüm bulunması ve sorunun daha fazla büyümeden halledilmesi lazım.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.