Birisine aile sevgisini tattırın

  • 23.02.2016 00:00

 Çok fazlalar. Hayata 1-0 yenik başlarlar. Şansları varsa birileri ellerinden tutar. Yoksa şanları ve biraz haylazlarsa 18 yaşından sonra yapacak bir şeyleri kalmaz.

1980-1990 belki de 2000 tarihlerinde zordur yetiştirme yurdunda çocuk olmak. Metal taslarla kafana kafana vururlar. Koca koca adamlar kız, erkek fark etmeden oranı buranı ellerler. Hortumlarla döverler. Ne isterlerse küçücük çocuklardan?  

Son dönemde ise özellikle yetim denilen çocuklar villa tipi evlerde kalıyorlar. Kimilerine daireler açılmış. Bu yüzden AK Parti’nin bu yönünü çok seviyorum. Kimsesiz çocukların kimsesi oldukları için eğilip defalarca ellerini öpesim, köle olasım geliyor.

Çünkü artık çocuklara hortumlarla vurmuyorlar. Oralarını buralarını ellemiyor göbekli kıllı adamlar. Hepsine göz bebeği gibi bakıyorlar.

Ama villalarda kalsa da o masum çocuklar, hep bir aile özlemi çekiyorlar. Anne veya baba demek dünyanın en güzel kelimesi geliyor onlara şimdilik.

İşte sizde en azından bir tanesine o ev sıcaklığını yaşatabilirsiniz.

Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir.

TC vatandaşı iseniz, sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız, 25-65 Yaşları arasındaysanız, en az ilkokul mezunu iseniz, düzenli gelire sahipseniz, çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz, evli ya da bekâr,  çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aile olmak üzere Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvurabilir.

Eşlerin birlikte başvurmaları gerekiyor. Özellikle çocuğun yakın çevresinde olan akrabalar, komşular ya da aile dostları tercih ediliyor. Akrabaların koruyucu aile olmak istemesi halinde yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendiriliyor. Koruyucu aile adaylarının yaşı değerlendirilirken, eşler arasındaki yaş farkının on yaş veya daha az olması halinde yaşı küçük olan eşin yaşı, bunun haricindeki durumlarda eşlerin yaş ortalaması esas alınıyor. Adayların başvuru ve çocuğun yanlarına yerleştirildiği tarih itibarıyla belirlenen yaş aralığında bulunmaları, çocuğun yaş dönemine uygun davranış gösterebilme becerisi ve çocukla aralarında birebir ebeveyn-çocuk ilişkisi sağlanması esasları göz önünde bulunduruluyor.

Uzmanlaşmış koruyucu aile ya da geçici koruyucu aile modellerinde belirtilen başvuru şartlarına ek olarak; yanlarına yerleştirilecek çocuklara yardımcı olabilecek Bakanlıkça belirlenen lisans eğitimi almış veya eşlerden biri en az ilköğretim düzeyinde olmak üzere temel ana-baba eğitimleri, koruyucu aile birinci ve ikinci kademe eğitimlerini almış olmak gerekiyor.

Koruyucu aile olmak isteyen kişi bekâr ise yerleştirilecek çocuğa diğer ebeveynin yoksunluğunu hissettirmeyecek akraba ilişkilerine sahip olması konusuna özellikle önem veriliyor.

Birinin elinden tutmak, geleceğe bir eser bırakmak istiyorsanız koruyucu aile olun ki 18 yaşında sonra ne yapacağını bilmeyen bir birey topluma faydalı olsun. O sahip çıkmadığını çocuk belki size kötülük yapacaktır. En azından bunun önüne geçebilirsiniz.

Eğer daha detaylı bilgi almak isterseniz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün kapıları sonuna kadar size açık.

Hayırlı olsun, bir birey sizin sayenizde mutlu ve aileli olsun. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.