Onlar her zaman hazırlar

  • 13.04.2016 00:00

 Habercilik yapmaya başladığım tarihten itibaren iç içe çalıştığım itfaiye ekipleri var ya cidden cennetlik.. Aslında bu yazıyı burada bitirsem yeterli.

Ama yaklaşık 10 yıllık gazetecilik hayatımda bir çok alanda gördüğüm itfaiye ekipleri, özellikle Düzce Belediyesi İtfaiyesi Müdürlüğü ekipleri kendilerini çok hızlı geliştirdiler. Depremlerden sonra gelişen ekip ve ekipmanlar, her geçen gün bölgede en iyi olma yolunda yapılan eğitimler meyvelerini vermeye başladı.

Düzce itfaiyesini bir gün köpek kurtarırken, bir gün insan kurtarırken, bir gün dalış yaparken, diğer gün yangın söndürürken görebilirsiniz. Her olay onlar için tecrübe olsa da eğitimlerine ara vermeden devam ediyorlar.

Bir okula gidiyorlar yangın nedir öğretiyorlar, diğer yandan elleri tetikte olabilecek bir olaya karşı hazırlıklı bekliyorlar.

Olay yerine en hızlı şekilde ulaşmaya çalışıyorlar. İnsanlar en hızlısını bekliyor. Ama  o an aklılarla o itfaiye aracının  arkasında tonlarca su olduğu gelmiyor.

Bilemiyorum hiç olay anında itfaiye erlerini izleme fırsatı bulabildiniz mi? Sıkışmalı trafik kazalarında, sıkışan kişileri kurtarırken gösterdikleri çaba ve titizliği izleyebildiniz mi?

Bir kere izleseniz gurur duyarsınız hatta tüyleriniz diken diken olabilir.

Her gün kendisini geliştiren Düzce itfaiyesi ile birlikte son dönemde adını sıkça duyuran İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de koordineli çalışmaları ile dikkat çekmeye başladı.

Düzce AFAD bir çok ilde olmayan elektronik aletler sayesinde arama ve kurtarma çalışmalarında başarılı işlere imza atıyor.

Samandere’de yaşanan olayda da adını duyduğum fakat izleyemediğim Jandarma Kurtarma Timlerini görme fırsatım oldu. Sonuçta asker adamlar, gözleri kara, korkusuzlar. 

Özel teçhizatları sayesinde ve cesaretleriyle bir çok olaya ışık tutuyorlar.

Sonuç olarak Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, AFAD ve Jandarma ekiplerini görünce 1999 yılında yaşanan depremler akılma geldi.

Belki bizlerden çoğumuz yeni gelecek bir doğa olayına hazır değiliz ama en azından bizim yardımımıza koşacak ekiplerin bu durumlara hazır olduğunu görmek bana güven verdi.

Eğitimlerine ara vermeden devam eden bu ekipler bize lazım olduğunda hiç birimizin gözü arkada kalmayacaktır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.