Ukrayna’nın Madımak’ı!

Ukrayna, önceki gün gerçekleşen korkunç bir katliamla sarsıldı. Batı destekli Ukrayna’daki aşırı sağcı iktidarın Rusya yanlılarına karşı başlattığı operasyon sürerken, Odessa’da Ukrayna yanlısı faşist milisler bir binayı ateşe verdi; en az 35 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

Ukrayna’nın Madımak’ı!
5.05.2014 - 00:51
1751

 Ukrayna, önceki gün gerçekleşen korkunç bir katliamla sarsıldı. Batı destekli Ukrayna’daki aşırı sağcı iktidarın Rusya yanlılarına karşı başlattığı operasyon sürerken, Odessa’da Ukrayna yanlısı faşist milisler bir binayı ateşe verdi; en az 35 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

 

İç savaş provası

Ukrayna’nın doğusundaki krizin liman kenti Odessa’ya sıçraması, kentteki bir binanın ateşe verilmesi sonucu 31, sokak çatışmaları sonucu da 4 kişinin hayatını kaybetmesiyle süreç yeni boyut kazandı. Gelişmeler iç savaş provası olarak yorumlanıyor.

ABD ile Rusya arasında Ukrayna’nın doğu kentlerinde yaşanan proxy war (vekalet savaşı) 2 Mayıs’ta tam bir vahşete dönüştü.

Resmi kurumların Rusya yanlısı milislerce işgal edilmesiyle alevlenen kriz 2 Mayıs’ta Odessa kentine sıçradı. Ukrayna yanlılarıyla Rusya yanlıları sokakta molotof, taş ve sopalarla çatıştı. 4 kişi hayatını kaybetti. Bu olaylardan sonra akşam saatlerinde Ukrayna’nın bütünlüğü için gösteri yapan bir grup Rusya yanlılarına saldırdı. Rusya yanlıları kent merkezinde bulunan sendika binasına sığındı. Kiev yanlıları bunun üzerine binaya molotofkokteylleriyle saldırdı. Çıkan yangında 31 kişi ya zehirlenerek ya pencereden atlayarak can verdi. Olaylarda 200’den fazla kişi yaralandı. Gözü dönmüş kalabalık itfaiyenin müdahale etmesine izin vermedi. İtfaiye binaya ancak çevik polis desteğinde girebildi.

BMGK ise Rusya’nın çağrısıyla olağanüstü toplandı. Ancak toplantıdan bir sonuç çıkmadı. BMGK, yapısı nedeniyle sağlıklı kararlar alınamıyor. Çünkü daimi 5 ülkenin veto hakkı var, diğer üyelerin varlığı süsten öteye geçemiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yaşanan olayları, federalleşme yanlılarına fiziksel terör uygulayan, aralarında Sağ Sektör’ün de yer aldığı milliyetçi radikal grupları şımartan Kiev yönetiminin suçlu sorumsuzluğunun başka bir tezahürü gibi kabul ediyoruz” ifadesine yer verildi. ABD, Ukrayna’nın doğusunda yaşanan son olayları “mânâsız şiddet” olarak niteledi. ABD Dışişleri Bakanlığı yaşananları kınadı ve Ukraynalı yetkililerden sorumluları adalete teslim etmelerini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Odessa’da hayatını kaybedenlerin yasını tuttukların, tüm taraflara düzen ve sükunetin sağlanması için birlikte çalışma çağrısı yaptıklarını açıkladı.

AGİT heyeti serbest

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un ìVazgeçmeyeceğizî dediği askeri operasyon da sürerken Slavyansk’ta Rusya yanlılarının Andreevka köyünde konuşlandırılan askeri birliğe saldırması sonucunda 2 Ukrayna askeri öldü. Slavyansk’ta, Rusya yanlılarının  25 Nisan’da alıkoyduğu AGİT askeri gözlemcileri ise serbest bırakıldı. Gözlemcilerinden Alman Albay Axel Schneider, “Sonunda dışarı çıkabildiğimiz için mutluyuz, bu koşullarda durumumuz iyi” dedi.

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov bu kapsamda zorunlu askerlik kararnamesi çıkarmış, Donetsk’e bağlı Slavyansk’ta 2 Mayıs sabah saatlerinde kamu binalarını işgal altında turan Rusya yanlılarına yönelik operasyona başlatılmıştı. 3 Ukrayna helikopteri düşürülmüştü.

NATO: Karşı konulacak

Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, “NATO, Rusya’nın komşusu,  dost ve müttefik ülkelerin egemenlik ve bağımsızlıklarını sağlamak için elinden geleni yapacaktır. Rus dünyasını savunma kisvesi altında Moskova’nın yayılmacı politikasına karşı konulacak” açıklaması yaptı.

Kırım’a da alınmadı

Rusya’ya alınmayan Kırım Tatarlarının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’a da sokulmadı. Kırımoğlu ve kendisini karşılamaya gelen binlerce Tatar Türk’ü, yarımada ile Ukrayna arasında mahsur kaldı. Bölgeye asker takviyesi yapan Ruslar, kendilerinin oluşturduğu sınır kapısını kapalı tutuyor.

Haziranda vana kapanıyor

Rusya Enerji Bakanı, Ukrayna mayıs ayında Rus şirketi Gazprom’a borcunu ödemezse gaz akışının kesileceğini açıkladı. Rus Bakan Aleksandr Novak bu durumda, doğalgazı AB ülkelerine transit geçişle ulaştıran Ukrayna’nın kış için yeterli miktarda gaz depolayamayacağını söyledi. Ukrayna’ya gelen gazın kesilmesi, yakıt ihtiyacının önemli bir kısmını Rusya’dan karşılayan Avrupa ülkelerini de zor durumda bırakacak.

Timoşenko: Putin tuzağa düştü

Ukrayna’nın eski başbakanlarından Yulia Timoşenko, olaylardan bir gün önce şunları söylemişti: “Rusya Federasyonu’nda otoriter bir yönetim bulunuyor. Dünyada bu şartların nasıl normalleşeceği tartışılıyordu. Putin dünyaya Rusya’daki rejimi yıkmaları için bizzat imkan sunmuş oldu. Kırım ve Ukrayna onun için birer tuzaktı ve ben bu tuzağa düştüğünü düşünüyorum. Artık bu rejimin yıkılması için geri sayım başladı.”

http://www.ozgur-gundem.com/?haberID=106260&haberBaslik=Ukrayna%E2%80%99n%C4%B1n+Mad%C4%B1mak%E2%80%99%C4%B1%21&action=haber_detay&module=nuce