Savcı Demir: HSYK’da 13 paralel yapıcı arkadaş var!

Edirne Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, “HSYK’da 21 kişiden 13′ü bu paralelci yapıdan oluşmaktadır. Çünkü 17 ve 25 Aralık darbe teşebbüsüdür” dedi.

Savcı Demir: HSYK’da 13 paralel yapıcı arkadaş var!
13.05.2014 - 09:23
3663

 Edirne Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, “HSYK’da 21 kişiden 13′ü bu paralelci yapıdan oluşmaktadır. Çünkü 17 ve 25 Aralık darbe teşebbüsüdür” dedi.

Hakkındaki HSYK soruşturması nedeniyle Edirne’ye atanan Savcı Mehmet Demir, katıldığı Anayasa Mahkemesi konulu söyleşide değerlendirmelerde bulundu.

HSYK’nın 21 üyesinden 13′ünün ‘paralelci yapıdan’ oluştuğunu öne süren Demir, ”HYSK, kendi soruşturmalarını dahi kendi yapıyor. Bu imkansız bir şey. Ama zamanında planlı ve projeli yapılmıştır. Onlar biliyordu bu şekilde ele geçireceklerini. Peki HSYK’yı ele geçirince ne yaptılar HSYK’yı ele geçirdikten sonra bu arkadaşlar, bütün özel yetkili mahkemelerin başkan, üye ve başsavcılarını kendi adamları olarak tabir ettikleri kişilerden oluşturdular. İşte, 17 ve 25 Aralık darbe teşebbüsüne kalkışabilmeleri, buna cesaret edebilmelerinin temel nedeni budur” diye konuştu.

17 Aralık sonrası gelişmelere değinen savcı Demir, şöyle devam etti:

“Aslında, bütün yargıya hakim değiller. Ancak, yargının en önemli stratejik yerlerini ele geçirdikleri için, 17 ve 25 aralık soruşturma adı altında, bir hükümeti devirmeye yönelik, bırakın birkaç kişinin yolsuzluğunu, bütün hükümetin eylem ve işlemlerini, bunu medya kamuoyuna yansıtamadı 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının kapsamı bir darbe teşebbüsünden de öte darbe sonrası soruşturmasına benzeyen bir soruşturmadır. Yani darbe olmuştur, darbeden sonra ne yaparsınız, önceki hükümetin eylem ve işlemlerini soruşturma altına alırsınız.

İşte, 17 ve 25 Aralık dosyalarının mahiyeti budur. Hükümetin bütün ihaleleri, milletin bütün büyük iş adamlarının tamamı soruşturma altına alınmıştır. Bunlar, 2 yıl boyunca takip edilmiş ve dinlenmiş. Ve ne yapmışlar 2 yıl boyunca dışarıya bir tek ışık dahi sızmamıştır. Buna MİT de dahildir. MİT’in dahi hiç haberi yoktur. Ne zamana kadar 17 Aralık’a kadar. Peki, bu emniyet ve yargı, 17 Aralık tarihine kadar ışık sızdırmadan bu soruşturmaları yaptığına göre, bu delillerinin hiçbirini de sızdırmayabilirdi, 18 Aralık’ta bakıyorsunuz, bütün belgeler, deliller, tapeler, dinlemeler, izlemeler çarşaf çarşaf medyada. Derdin ne? Dertleri belli hükümeti yıkmaya çalışıyorlar”

“Başbakan haklıdır”

Yapılan toplantıda bir gazetecinin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın diyaloğunu sorması üzerine Demir, ”Başbakan haklıdır ve doğru yapmıştır” yanıtını verdi.

Bir başka basın mensubunun “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakkınızda söylemiş olduğu yorum ve eleştiriler var. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz” yönündeki sorusuna da Demir, “Sayın Kılıçdaroğlu’na ben cevabımı verdim. Medyada da yer aldı, dava açacağımı söyledim. Bunun dışında da fazla bir şey söylemek istemiyorum” diye cevap verdi.

Toplantının ikinci bölümü basına kapalı yapıldı.