San Francisco’da Pet Şişe Yasağı

ABD San Francisco’da çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle plastik şişede su satışı yasaklandı. Yüksek karlı şirketler için yasak hemen başlayacak. Düşük karlı şirketlerin ise 2018e kadar zamanı var.

San Francisco’da Pet Şişe Yasağı
13.05.2014 - 13:48
1844

 ABD San Francisco’da çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle plastik şişede su satışı yasaklandı. Yüksek karlı şirketler için yasak hemen başlayacak. Düşük karlı şirketlerin ise 2018'e kadar zamanı var.

 San Francisco’da plastik şişelerde su satışı yasaklandı.

Karar, Belediye Danışmanlar Kurulu’nun Salı günü yaptığı kapalı oylama sonucu alındı. Oylama sonucunda karar Belediye Başkanı’nın önüne gidecek ve onayın ardından uygulamaya konacak.

Kar marjı yüksek olan işletmeler kurala hemen uymak zorunda kalacak. Kar marjı düşük şirketlere ise 2018’e kadar süre tanınacak.

MSNBC’den Jane C. Timm’in haberine göre, Danışmanlar Kurulu’ndan David Chiu, San Francisco’nun çevre mücadelesi konusunda önderlik edeceğini ifade etti.

Plastik şişelere karşı mücadele eden “Ban The Bottle” hareketinin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yılda 50 milyar plastik şişe kullanılıyor. Bu şişelerden sadece yüzde 23’ü geri dönüştürülebiliyor.

Bir plastik şişe doğada ortalama 400 yılda yok oluyor. Sağlık Zararlarısitesinde yer alan bilgiye göre, plastik şişelerin esnek ve yumuşak olmasını sağlayan plastifiyan, şişeleri sağlamlaştıran stabilizan, parlak ve şeffaf görüntü veren librifiyan kullanılıyor.

Ayrıca özellikle yaz aylarında nakliye ve depolama sırasında güneş altında uzun süre bırakılan plastik şişeler içindeki sıvıların ısısı 70-80 dereceye kadar yükselebiliyor.

Plastik şişe içindeki sıvılar ısındığı zaman plastikten ayrışan kimyasallarla karışıyor ve kanserojen olduğu belirtilen Bisfenol-A (BPA) ve Dieoksin maddesi sıvıya geçiyor. Bisfenol-A ve Dioksinler vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. (EKN)