Önce madende şimdi mezar başında

Somada 301 işçinin öldüğü maden faciasında günlerce olay yerinden ayrılmayarak eşinden haber bekleyen Sema Korkmaz dün ölüm haberini aldı. Bakanın evine gitmesi için ikna ettiği Korkmaz, iki oğluyla eşinin mezarı başındaydı.

Önce madende şimdi mezar başında
18.05.2014 - 15:10
1592

 

 Sema Korkmaz, facia haberini alır almaz maden ocağına gitmiş ve üç gün boyunca eşi Mustafa Korkmaz'dan gelecek iyi haberi beklemişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'tan yardım isteyen Sema Korkmaz, "Ben onu eve götürmezsem çocuklarımın yüzüne nasıl bakarım..." dediği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından güçlükle eveni dönmesi ikna edilmişti. Bakan Kormaz'dan her saat başında kendisini haberdar edeceğini söyleyerek çocuklarının yanına dönmesini istemişti. 

Avdan köyündeki evine dönen Sema Korkmaz, madenden son çıkan cenazeler arasında eşinin bulunduğunu öğrenince yıkıldı. Sema Korkmaz, fenalaşınca eşinin cenazesine katılamadı ve son görevini yerine getiremedi.

 

 
Mustafa Korkmaz'ın babası Orhan Korkmaz da madenden emekli. [Fotoğraf: Turaç Top / Al Jazeera Türk]

 

Hep birlikte dua

Evinde taziyeleri kabul eden Sema Korkmaz, pazar günü sabah saatlerinde oğulları 9 yaşındaki Berkay ve 7 yaşındaki Eray'la mezarlığa gitti. Sema Korkmaz'ın elinde iki yüzük vardı, biri kendisinin diğeri eşi Mustafa Korkmaz'ın alyansı...

İlk defa eşini ziyaret eden Sema Korkmaz, çiçeklerle süslü mezar başında oğullarıyla birlikte dua okudu. Madenci şehitliğini her gün dolduran onlarca yetim çocuğun arasına, Sema Korkmaz'ın iki oğlu katıldı. Anne Korkmaz, "Bak sana çocuklarımızı getirdim. Her gün geleceğiz. Ayaklarından öperim seni." diyerek ağıt yaktı.

'Çok çocuk babasız kaldı'

Yakınlarını kaybetmenin üzüntüsü içindeki aileler, olayın aydınlatılmasını beklerken, tepkilerini dile getiriyor. Mustafa Korkmaz'ın madenci babası da tedbir alınmadığını söylüyor. Kendisi de aynı madende 20 yıl çalışan, olayın dikkatsizlikten olabileceğini dile getiren Orhan Korkmaz, "Madende, kömür çıksın da ne olursa olsun diye çalışılıyor. Bunun yaşanacağı, içeride daha önceden bellidir. Niye hemen önlem almıyorlar. Dikkatsizlik yüzünden yüzlerce çocuk babasız kaldı. Birbirimizin cenazesine dahi gidemiyoruz. Herkesin kendi acısı var." diye konuştu.

Turaç Top

Muhabir