Somada hem acı, hem öfke: Belediye başkanı nerede...

Madenci Şehitliği’nde son olarak, 22 yıllık madenci Murat Avcı toprağa verildi. Avcının ablası Emine Kılıç, olayda ihmal olduğunu düşünüyor ve yerel yetkililerin ilgisiz olduğunu söylüyor.

Somada hem acı, hem öfke: Belediye başkanı nerede...
18.05.2014 - 15:16
1629

 Belediyenin şehir mezarlığında kurduğu Madenci Şehitliği’ne 39. ve son defin pazar sabahı yapıldı. Açılan fazla mezarların kapatıldığı şehitliğin son noktası 44 yaşındaki madenci Murat Avcı için hazırlandı. Avcı, yakınlarının ve mezarlıktakilerin katıldığı cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Şimdiye kadar böyle bir şey yaşamadık

Kardeşinin ardında acılı bir eş ve iki çocuk bıraktığını söyleyen Emine Kılıç, evlerine misafir ettiği Al Jazeera Türk’e konuştu. Kılıç, “Kardeşim emekliydi, 1.5 yıldır da burada çalışıyordu. Evli bir kızı vardı, şimdi aynı yaştaki eşi Havva ile 1.5 yaşındaki oğlu Berkay’ı tek başına bıraktı. Allah’ın takdirinden sual olunmaz elbet ama bu işte ihmalkârlık olduğunu düşünüyorum. Benim eşim de madenden emekli ama biz şimdiye kadar hiç böyle birşey yaşamadık” dedi.

 

 
Murat Avcı, eşi Havva Avcı ve 1.5 yaşındaki oğulları Berkay Avcı. [Fotoğraf: Al Jazeera]

 

"Soruyorum belediye başkanı nerede?"

İnsana değer verilmediğini gördüklerini belirten Kılıç, gözyaşları içinde şöyle konuştu:

"Devletin bu işin peşini bırakmaması lazım. İşçinin hakkını soran yok, büyükler paralara boğuluyor, biz madende ölüyoruz. Bu hangi vicdana sığar. Soruyorum en aşağı 300 ölü var, bu Soma’nın Belediye Başkanı nerede. Hangimizin kapısını açtı, kaç gün oldu ortada yok. Hiçbir Allah kulunun evide gitmedi. Yanımızda değilse nerede. Bu nasıl başkanlık."

'Ölüm gerçeği' bildirisi

Madencilerin defnedildiği mezarlıkta, ellerinde Said-i Nursi’nin Risalesi’nden ölüm gerçeğine dair alıntılar içeren bildiri dağıtıldı. Kendilerini Risale-i Nur talebeleri olarak niteleyen gençler, bildiri dağıttıkları insanlarla konuşup telkinlerde bulundu.

Soma’nın girişleri polis kontrolünde

Manisa Valisi’nin gösteri ve yürüyüşleri yasaklamasının ardından Soma’da emniyet tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmış durumda. Polis, çevre il ve ilçelerden gelen takviye kuvvetlerden de yararlanarak Soma’nın tüm giriş ve çıkışlarında barikat kurup gelen ve giden araçları durduruyor. Geçişe kimlik kontrolünün ardından izin veriliyor. Şüpheli kişilerin güvenlik bilgi toplama sisteminden kimlik sorgusu yapılıyor. 

MEGİLMEZ

MURAT EĞİLMEZ

Muhabir