Genel Müdür Ramazan Doğru’yu, holdingin ‘prens’i Can Gürkan mı gözaltına aldırdı?

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Soma Holding CEO’su Can Gürkan’ın savcıya, madende tüm hukuki sorumluluğun Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya ait olduğunu gösteren bir rapor sunduğu öğrenildi.

Genel Müdür Ramazan Doğru’yu, holdingin ‘prens’i Can Gürkan mı gözaltına aldırdı?
19.05.2014 - 21:04
2445

 Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Soma Holding CEO’su Can Gürkan’ın savcıya, madende tüm hukuki sorumluluğun Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya ait olduğunu gösteren bir rapor sunduğu öğrenildi.

Ramazan Doğru’nun ifadesinde, rapordaki imzasının sahte olduğunu söylemesi üzerine, savcı, Can Gürkan için ek gözaltı süresi talep etti.

Şirketin avukatlarını reddetti

Ramazan Doğru hakkındaki gözaltı kararının bu rapor sonrasında alındığı ve savcının Can Gürkan hakkındaki ‘denetimli serbestlik’ talebinin de söz konusu rapora dayandırıldığı kaydedildi.

Bugün öğlen saatlerinde gözaltına alınan Doğru’nun durumu öğrendiğinde çok sinirlendiği, şirketin görevlendirdiği avukatları reddettiği ve kendi avukatını tuttuğu da belirtildi.

Ramazan Doğru, savcılıkta verdiği ifadede söz konusu raporda yer alan imzanın kendisine ait olmadığını, bilgisi dışında atıldığını savundu.

Doğru, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilirken, Soma Holding CEO’su Can Gürkan için ek gözaltı süresi talep edildi.

Genel kurul raporuna göre tüm sorumluluk Doğru’da

Facianın yaşandığı maden ocağını işleten Soma Kömür A.Ş.’nin genel kurul kararlarında şirketin iş ve işçi sağlığı, bu konuda tedbirlerin alınması, iş kazalarından doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar şirket Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Doğru’da gözüküyor.

wsj.com.tr’den Ayşegül Akyarlı Güven’in haberine göre, şirketin maden hukuku kapsamında çevre hukuku kapsamındaki tek hukuki ve cezai sorumlusu da Ramazan Doğru olarak belirlenirken, Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan ve oğlu CEO Can Gürkan’a kalan herhangi bir sorumluluk yok.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar