Çerkes sürgününün 150. yılı

İstanbulda bir araya gelen Çerkesler, sürgünün 150. yılını andı. Sloganlar eşliğinde Rusya Konsolosluğuna yürüyen grup, bina önüne çelenk bıraktı.

Çerkes sürgününün 150. yılı
24.05.2014 - 18:06
1729

 İstanbul'da bir araya gelen Çerkesler, sürgünün 150. yılını andı. Sloganlar eşliğinde Rusya Konsolosluğu'na yürüyen grup, bina önüne çelenk bıraktı.

 Çerkesya Yurtseverleri’nden oluşan yaklaşık yüz kişilik grup, Çerkes sürgününün 150. yılını anmak için İstiklâl Caddesi üzerindeki Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Ellerinde Türkçe, Rusça ve Çerkesçe dövizler ve pankartlar taşıyan grup, “İntikam değil adalet istiyoruz” ve “Çerkesya nerede, Çerkesyalılar orada” sloganları eşliğinde Rusya Konsolosluğuna yürüdü.

Grubun üyesi Bahattin Zabun, sürgünde ölenler anısına Çerkesçe dua okudu. Karaçay’dan gelen Çerkes Birliği Başkanı Kök Kasey de Çerkesçe bir konuşma yaptı.

 

 
 

 

Grup adına açıklama yapan Jade Wumar da şunları söyledi:

“Bugün Çerkes Soykırımı’nın 150. yıl dönümü. Şu anda empatiden, dayanışmadan, çözümden söz ediyor olmalıydık. Oysa 150. yılın daha ilk beş ayında ne çok acı yaşandı. Çerkes askerleri gözaltına alındı, kış olimpiyatları Soçi’de yapıldı. Suriyeli Çerkesler kaderine terk edildi.“

Ukrayna krizi sürecinde Çerkesya’da yasal siyaset yapma alanının da giderek daraldığını vurgulayan Wumar, “Çerkesyanın sorunlarını dünyaya duyurmak artık diasporanın görevidir” dedi.

Grup, açıklamanın ardından ‘Çerkes Soykırımı 150. yıl’ yazılı siyah bir çelenki, çevik kuvvetin güvenlik önlemi aldığı Rusya Konsolosluğu önüne bıraktı.