ABden Balkanlara sel yardımı

Son yüzyılın en büyük sel felaketinin ardından AB Sırbistana, üye ülke statüsündeymiş gibi yardımda bulunacak. Bosna-Herseke verilecek maddi desteğe de önümüzdeki haftalarda karar verilecek.

ABden Balkanlara sel yardımı
25.05.2014 - 14:15
1515

 Son yüzyılın en büyük sel felaketinin ardından AB Sırbistan'a, üye ülke statüsündeymiş gibi yardımda bulunacak. Bosna-Hersek'e verilecek maddi desteğe de önümüzdeki haftalarda karar verilecek.

 Sırbistan'ı ziyaret eden AB Bölgesel Politikalar Komiseri Johannes Hahn sel felaketinin oluşturduğu zararlarının telafi edilmesi için Brüksel'in Sırbistan'ı AB'nin tam üyesi olarak değerlendireceğini söyledi. 

Hahn, Belgrad yönetimiyle gelecek yardımların kullanılacağı öncelikli alanları ve sırasını belirleyeceklerini söyledi.

Bazı fonlardan gelecek maddi desteğin hemen kullanılabileceğini ifade eden Hahn, desteğin "ciddi bir para" olduğunu da vurguladı.

Selden etkilenmiş bölgelere bir an önce para yardımının ulaşması için AB uzmanları ile Sırbistan'dan yetkili kişiler fonlara başvuru çalışmalarına başladı.

Hanh, herkesin ortak gayretiyle sel zararlarının en erken bir yıl içerisinde giderilebileceğini söyledi.

AB'ye aday ülke statüsündeki Sırbistan, üye ülkelerin kullandığı Dayanışma Fonu'na başvurabilecek, ancak selden büyük ölçüde etkilenen Bosna-Hersek'in de henüz aday ülke olmadığı için buna hakkı olmayacak.

Sel zararını karşılamak için Sırbistan Dayanışma Fonu'ndan bir milyar euroluk destek alabilecek.

Bosna'ya IPA fonu desteği

AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA), Bosna-Hersek'te selde zarar görmüş ev ve iş yerlerinin onarımında kullanılmak üzere fonlarından destek vermeyi değerlendiriyor.

AB'nin Bosna'daki sözcüsü Andy McGuffie, "Bosna'nın IPA fonlarını kullanabileceği açık, şu an önemli olan siyasilerin uzlaşmaları, bölgede durumun ve eksiklerin tespit edilmesi. Sonrasında yardım miktarının ne kadar olacağı ve nasıl kullanılacağı belli olacak" dedi.

McGuffie, destekle ilgili kesin kararın önümüzdeki haftalarda belli olacağını belirtti.