Alevilerden ölümlere protesto

Alevi örgütleri, Okmeydanı’ndaki olaylarda geçen hafta iki kişinin ölmesini "Yeter artık" sloganıyla protesto etti.

Alevilerden ölümlere protesto
25.05.2014 - 14:30
1050

 Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'nun çağrısıyla bir grup İstanbul Şişli'de toplandı.

Saat 13.00'da AK Parti karşıtı sloganlarla yürüyüşe geçtiler. 

Polis Harbiye girişinde barikat kurdu. Yürüyüşü organize edenlerin "Buraya kadar" anonsu üzerine grup bir basın açıklaması yaptı. Metni Alevi kurumları adına Doğan Demir okudu.

Açıklamada, "Alevi düşmanlığı, ayrımcılık ve nefret inanç merkezimiz olan cemevlerimize kadar uzandı. Saldırılar cemevlerimize yöneldi. Bu gidişat ve durum kabul edilemez. Yeter artık. Bu adaletsizliğe, vicdansızlığa ‘Yeter artık’ diyen Alevi kurumlarımız, ülkemizde demokrasi ve barış isteyen, eşit yurttaşlık isteyen toplumumuzun vicdanlarına sesleniyor. Birlikte olmaya, sesimize ses katmaya, devlet terörüne karşı olmaya davet ediyoruz." denildi.

Taksim'e çıkma niyeti olmayan kalabalık daha fazla ilerlemeyip Şişli meydanına geri döndü.

Geçen perşembe günü Okmeydanı'nda Haklar Derneği'nin gösterisinde çıkan olaylara polis önce gazla sonra da ateş açarak müdahale etmişti.

Açılan ateşte Okmeydanı'ndaki cemevinde bir cenazeye katılan Uğur Kurt başından vurularak ölmüştü.

Uğur Kurt'un vurularak ölmesinin ardından gece boyunca gösteriler devam etmiş, çıkan olaylarda yaralanan Ayhan Yılmaz da cuma günü hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Al Jazeera