Şimşek Kürtçe tabelayı astı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memleketi Batmanın Gürcüş İlçesine bağlı Vergili Köyünün girişine, köyün eski Kürtçe adı olan ve Vergisiz anlamındaki Becirman tabelasını astı.

Şimşek Kürtçe tabelayı astı
25.05.2014 - 22:13
1315

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memleketi Batman'ın Gürcüş İlçesi'ne bağlı Vergili Köyü'nün girişine, köyün eski Kürtçe adı olan ve 'Vergisiz' anlamındaki 'Becirman' tabelasını astı.

 Köye yıllarca haksızlık yapıldığını söyleyen Maliye Bakan Mehmet Şimşek, "Vergisiz anlamına gelen Becirman, Osmanlı döneminde vergiden muaf tutulan bir yerdi. Ancak, Türkçe olarak ismi 'Vergili' olarak değiştirilmişti. Biz şimdi gereğini yaptık ve köye asıl ismini verdik" dedi. 

Seçim bölgesi Batman'da incelemelerde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Seyit Bilal Türbesi'nin bulunduğu Gercüş'ün Vergili Köyü'ne eski isminin verildiği tabela takma törenine katıldı. Şimşek, yerel yetkililerin köy tabelasının değiştirilmesini olumlu bir adım olarak gördüklerini ifade etti:

"Osmanlı döneminde Becirman vergiden muaf tutulan bir yerdi. Ancak, bu isim daha sonra Türkçe olarak Vergili diye değiştirilmiş. Orijinal ismiyle ters bir anlam taşıyordu. Köylülerin verdiği kararla Bakanlar Kurulunda bu ismin onaylanmasıyla bu köy tekrar orjinal ismine kavuştu. Ülkemizin daha da demokratikleşmesi için vatandaşların temel hak ve özgürlüklerin artmasına yönelik çalışmalara devam edeceğiz. Çözüm süreci, kardeşliğimizin pekişmesi açısından çok önemlidir. Herkesin sürece sahip çıkmasını istiyoruz."

Maliye Bakanı, isim değiştirme törenini 'sembolik bir demokratikleşme' adımı olarak tanımladı. 

Kaynak: Doğan Haber Ajansı