Aras’ın ön otopsi raporu: Elinde patlayıcı olduğuna dair iz yok

Adana’da düzenlenen gösteride hayatını kaybeden 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın ön otopsi raporu hazırlandı.

Aras’ın ön otopsi raporu: Elinde patlayıcı olduğuna dair iz yok
16.06.2014 - 14:23
5726

 Adana’da düzenlenen gösteride hayatını kaybeden 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın ön otopsi raporu hazırlandı. 

Adana’nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi’nde, ses bombasının başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren 15 yaşındaki İbrahim Aras’ın ilk olay yeri tespit ve ölü muayene tutanağı, Aras ailesi avukatı Vedat Özkan tarafından açıklandı.

Olay Yeri Tespit ve Ölü Muayene Tutanağı’nda bazı medya organlarında Aras’ın elinde bulunan ses bombasının patlaması nedeniyle yaşamını yitirdiği iddialarına dönük hiçbir bulguya yer verilmedi.

Özkan, bazı yayın organlarında Aras hakkında çıkan asılsız haberlere ilişkin Adli Tıp Kurumu önünde açıklama yaptı.

“Gece evimize gittiğimizde, haber sitelerinde basında olayla alakası olmayan kötü niyetli olaylar gördük. Olayın aslını açıklamak istiyorum. Olay anında yaşamını yitiren kişinin elinde patlayıcı olduğuna dair herhangi bir iz ve amere bulunmamaktır” dedi.

“Doktorların da görüşü bu yöndedir. Çocuğun elinde herhangi bir şekilde herhangi bir patlayıcı madde yoktur” dedi. Özkan, Aras’ın kafa kısmı hariç herhangi bir bölümünde kopma veya vücut kaybı olmadığını söyledi.

Adana Emniyet Müdürlüğü, “Aras’ın el yapımı patlayıcı olduğu değerlendirilen bir maddenin infilakı sonucu hayatını kaybettiğini” açıklamıştı.

Olay Yeri Tespit ve Ölü Muayene Tutanağı’nda şu bilgiler yer alıyor:

“14-15 yaşlarında bir çocuğun kaldırıma başı gelecek şekilde kafa kaidesi parçalanmış şekilde ölü olarak yatar vaziyette bulunduğu, yanının ve zeminin üzerinin kanla kaplı bulunduğu, beyin dokusunun yerde ve duvarların üzerinde olduğu, cesedin yanında gazetelerin bulunduğu, bir gaz kapsülünün hemen başının 1 metre kadar önünde bulunduğu görüldü. Haricen iki yanlı üst göz kapaklarında ekimoz, her iki göz kapağı üzerinde alın alın ortaya yükselerek saçlı deri içinden oksşpital sağ sağ ortaya kadar çok parçalı devam edecek şekilde devam eden içerisinde kısmen beyincik deforme parçaları ve çok parçalı yüzde belirgin kafa kaide kemik kırıkları seçilebilen geniş laserasyon dışında vücutta travma izine rastlanmadı” denildi.

Tutanakta, ölüm nedenine ilişkin kesin bilginin ayrıntılı otopsi raporunda ortaya çıkacağı ifade edildi.

adanada-polis-cocugu-oldurdu-otopsi-raporu-ibrahim-aras-16062014 (1)

adanada-polis-cocugu-oldurdu-otopsi-raporu-ibrahim-aras-16062014 (2)

adanada-polis-cocugu-oldurdu-otopsi-raporu-ibrahim-aras-16062014 (3)