Murat Aksoy: İhsanoğlu Türkiye için bir şans

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP ve MHP tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi aslında Türkiye için bir şans.

 Murat Aksoy: İhsanoğlu Türkiye için bir şans
23.06.2014 - 14:22
1380

 

Bu yıl 33. Akçakoca'da düzenlenen Abant Platformu'na katılan gezeteci yazar Murat Aksoy gazetemize yaptığı açıklamada, " Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP ve MHP tarafından Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi aslında Türkiye için bir şans " dedi.

Aksoy açıklamasında şu görüşlere yer verdi: " Özellikle Başbakan Erdoğan son yıllarda ülkeyi kutuplaştıran ve toplumu geren tavrından sonra, İhsanoğlu gibi kişiliği çok fazla tanınmayan ama uluslar arası kamuoyu tarafından saygınlığı olan birinin muhalefet tarafından aday gösterilmesi, toplumsal kutuplaşmanın dinmesi açısından bir fırsat.

Özellikle Başbakan Erdoğan’ın son iki yıldır kullandığı kutuplaştırıcı dili öyleki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de devam ettirecek görünürken, İhsanoğlu gibi ‘’apolitik ‘’ birinin aday olması Başbakanı biraz boşluğa düşürecek ve belki de Başbakan adaylığını bir sonraki seçimlere kadar erteleyebilir.

İhsanoğlu’nun adaylığı şu noktadan da önemli; Eğer Başbakan aday olursa aslında sistemi ve rejimi değiştirecek bir başkan adayı olacakken, İhsanoğlu sadece Cumhurbaşkanı adayı. Dolayısıyla seçimine gidilecek olan sadece bir Cumhurbaşkanı seçimi değil, aynı zaman da bir rejim seçimi olacak.

İkinci önemli nokta, çözüm meselesi üzerinden Kürtlerin vereceği oy. Kürtlerin oyunu almak İhsanoğlu için çok önemli fakat, İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olarak, kendi siyasi performansları açısından Kürtlerin oyunu alabilmesi kolay değil. Bu noktada Kürtlerin oyunu alabilmek CHP’ye kalıyor.

Kılıçdaroğlu’nun bu konuda Diyarbakır’da yaptığı ‘’1930’ların CHP’si değiliz, geçmişimizle yüzleşmeye hazırız ve biz değişiyoruz’’ şeklindeki açıklaması çok çok önemli. Ancak buradaki kritik mesele CHP’nin bu söylemlerini bir toplantıyla sınırlamadan, hem istikrarlı hem de birçok kanaldan söylemesi önemli.

Şunu belirtelim ki, AKP çözüm sürecini başlatarak çok ciddi bir risk almıştır ama ne yazık ki haklar ve özgürlükler temelinde çözüm sürecini ilerletmesi biraz zor görünüyor.  Çünkü AK Parti’nin çözüm planı Barzani’yle birlikte din kardeşliğini ve ekonomik kalkınmayı referans alan ve temel hak ve kimlik taleplerini geriye atan bir çözüm sürecidir.

Bu açıdan da CHP Kürt meselesinin çözümünde Ak Parti’den daha ileri önermeler yapıp, Meclis’te çözmeyi tercih eder, HDP’yi BDP’yi diyalog anlamında siyasi muhatap alırsa, bence burada bir açılım yapar ve bu da Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu için olumlu bir puana dönüşür.