BDP, 11 Temmuzda Kongreye Gidiyor

Barış ve Demokrasi Pardisi (BDP), 11 Temmuzda Ankarada yapacağı 3üncü olağan kangresi öncesi Diyarbakırda İl Başkanları toplantısı düzenledi.

BDP, 11 Temmuzda Kongreye Gidiyor
6.07.2014 - 18:56
1702

 Barış ve Demokrasi Pardisi (BDP), 11 Temmuz'da Ankara'da yapacağı 3'üncü olağan kangresi öncesi Diyarbakır'da İl Başkanları toplantısı düzenledi.

 DİYARBAKIR - Kongre hazırlık komitesi adına konuşan Kamuran Yüksek, 60 yönetim kurulu üyelerinin kadın ve erkekler arasında eşit olacağını söyledi.

BDP 3'ncü Olağan Kongresi öncesi, Diyarbakır İl Binası'nda bugün il başkanları toplantısı yapıldı. Sabah başlayan toplantıda, kongre hazırlık komitesi adına konuşan ve KCK/TM ana davasında tahliye edilen son grup arasında yeralan Kamuran Yüksek, parti olarak yeni takip edecekleri politikalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Rojava, Kürt Bölgesel Yönetimi, Ortadoğu ve Türkiye'deki çözüm süreci dahil son gelişmeleri değerlendiren Yüksek, BDP'nin bir tabela partisi olmayacağını belirterek, Kürdistani yönünü koruyacağını, geliştireceği politikaları da hükümetin adım atmasını beklemeden uygulayacağını söyledi.

"BDP'nin yeni dönemdeki isminin, komisyon olarak yaptığımız tartışmalar neticesinde 'Bölgelerin Demokrasi Partisi' olmasını benimsemiş durumdayız" diyen Yüksek, parti içi toplantıda da arkadaşlarının bu konudaki görüşlerini alacaklarını ifade etti. 

Çözüm sürecine daha fazla katkı sunması amacıyla Abdullah Öcalan için artık ev hapsi veya benzeri uygulamalara gidilmesi gerektiğini ifade eden Yüksek, bundan sonra, farklı inançları, gençlik ve kadınları daha fazla kapsayan bir politika güdeceklerine değindi.

60 kişiden oluşan parti yönetim kurulu üyelerinin de, 30'unun erkek, 30'unun da kadından oluşacağını ifade eden Yüksek, birinin fazla olması gerekiyorsa bu tercihin de kadından yana olacağını söyledi.

Ankara'da 11 Temmuz'da yapılacak olağan kongre için Avrupa ve dünyadaki birçok devlet liderinin davet edilen kongreye, Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin de davet edildiği belirtildi.

Yaklaşık 3 saat süren konuşmadan sonra, BDP il başkanları toplantısı basına kapalı devam etti.

Bdp, 11 Temmuzda Kongreye Gidiyor

Bdp, 11 Temmuzda Kongreye Gidiyor