“Hayata Dönüş” operasyonundaki komandoların isimleri savcılıkta

19 Aralık 2000′de Bayrampaşa Cezaevi’nde Hayata Dönüş Operasyonu kapsamındaki “Tufan” planını uygulayan Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı’na mensup askerlerin isimleri 14 yıl sonra savcılığa sunuldu.

“Hayata Dönüş” operasyonundaki komandoların isimleri savcılıkta
8.07.2014 - 18:21
1578

 19 Aralık 2000′de Bayrampaşa Cezaevi’nde Hayata Dönüş Operasyonu kapsamındaki “Tufan” planını uygulayan Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı’na mensup askerlerin isimleri 14 yıl sonra savcılığa sunuldu.

19 Aralık 2000′de düzenlenen “Hayata Dönüş” operasyonunda görev alanların listesi, 14 yıl sonra soruşturma dosyasına girdi.

Jandarma Genel Komutanlığı, Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 tutuklunun öldürülmesi operasyonuna katılan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı’nda (JKÖAK) görevli dokuzu emekli 252 subay ve askerin listesini savcılığa yolladı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülmekte olan Bayrampaşa soruşturma kapsamında 13 yıldır Jandarma Genel Komutanlığı’ndan istenen fakat ısrarla yargıdan kaçırılan JKÖAK listesi, geçen mart ayında dosyaya girdi.

Erlerin yer almadığı listede, albay, yüzbaşı, teğmen, subaylar, başçavuş ve çavuş rütbesinde askerler yer alıyor. Listeye göre, 10 kişinin TSK ile ilişkisi kesildi, 21 kişi emekli oldu, 2′si öldü. 219 asker ise hala görevde.

Aynı askerlerin Bayrampaşa’dan sonra Ümraniye Cezaevi’ndeki operasyona da katıldığı ifade edildi.

Sevimli: Bir an önce dava açılmalıdır

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Güçlü Sevimli, listede isimleri yer alan askerlerin Bayrampaşa’daki operasyona bizzat katılanlar olduğunu belirtti.

“Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevlerinde asıl müdahaleyi yapan birlikler bunlardır. Jandarma Genel Komutanlğı bugüne kadar ısrarla ‘Elimizde bilgi ve belge yoktur, isimlere ulaşamadık’ demekteydi. Operasyonun olduğu ve soruşturmanın açıldığı günden beri, 13 yıldır bu isimlere ulaşamıyorduk. Bizim kanaatimiz odur ki, gerçek sorumlular bunlardır. Bu kişilere bir an önce dava açılması gerekiyor.”

İlk duruşma 10 yıl sonra görüldü

19-22 Aralık 2000′de yapılan Hayata Dönüş Operasyonu’nda ikisi asker 30 kişi öldürüldü. Bayrampaşa Cezaevi’ndeki “Tufan” operasyonunda da altı kadın, altı erkek hayatını kaybetti, kadınlardan beşi yanarak öldü. Olayla ilgili açılan davanın ilk duruşması tam 10 yıl sonra görüldü.

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sadece Elazığ Jandarma Komando Taburunda görevli 39 er hakkında açıldı. Hiçbir rütbeliye suçlama yöneltilmedi.

Bayrampaşa Cezaevi’nde operasyona maruz kalan 167 tutuklu ve hükümlü, haklarında “silah kullanmak” suçlamasıyla açılan davadan beraat etti.

39 erin yargılandığı davanın duruşması yarın Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10:00’da görülecek.

* Haberde Bianet ve Radikal’den yararlandık.