Suriyelileri istemiyoruz eyleminde Suriyeli bir aileye linç girişimi!

Kahramanmaraşın merkezinde kalan Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini isteyen yaklaşık bin kişi sosyal medyada örgütlendi, polis ile grup arasında arbede yaşandı, 2 kişi gözaltına alındı

Suriyelileri istemiyoruz eyleminde Suriyeli bir aileye linç girişimi!
13.07.2014 - 21:19
2523

Kahramanmaraş'ın merkezinde kalan Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini isteyen yaklaşık bin kişi sosyal medyada örgütlendi, polis ile grup arasında arbede yaşandı, 2 kişi gözaltına alındı

 Kahramanmaraş'ta yaklaşık bin kişi, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye göç eden Suriyelileri istemediklerini belirten sloganlar atarak yürüdü. Suriyeli bir aileyi linç etmek isteyen bir grubu, polisler cop kullanarak dağıttı. İlerleyen saatlerde Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar’ın megafonla yaptığı uyarılara rağmen dağılmayan grup ile polisler arasında çıkan arbedede çıktı. Biri polis iki kişi yaralandı, iki kişi gözaltına alındı. 

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kentte son günlerde Suriyelilerin suç işleyip huzursuzluğa yol açtığını ileri sürerek, kentten gitmeleri amacıyla sosyal medyada örgütlenen çoğunluğu genç yaklaşık bin kişi, öğleden sonra Kıbrıs Meydanı’nda toplandı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla ‘Suriyelileri istemiyoruz’ sloganı atarak yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Uyarılara rağmen dağılmayan grup, Suriyelilerin kentten gitmesi için slogan atarak Trabzon Bulvarı’nı trafiğe kapattı. Daha sonra yürüyüşe geçen grubu durdurmak isteyen bazı vatandaşlar ile gruptakiler kavga etmeye başladı. Bölgeye gelen Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar megafonla yapılanların kanunsuz olduğunu söyleyerek kalabalığın dağılmasını istedi. Emniyet Müdürü Adalar’ı dinlemeyen ve ıslıklarla protesto eden grup ile yürüyüşe izin vermeyen polisler arasında gerginlik yaşandı. Arbedede 1’i polis, 2 kişi yaralandı.

Arbedenin ardından kalabalık gruplar halinde farklı bölgelere dağıldı. Suriyeli'lere yönelik tepkisini sürdüren grubun bazı noktalarda yürümeyi sürdürdüğü görülürken, polisler Suriyeli'lerin barındığı ve çalıştığı bölgelerde önlemlerini artırdı.

Polis müdahale etti, jandarma desteğe geldi

Suriyeliler'in gitmesini isteyen ve polislerin uyarılarıyla ara sokaklara dağılan kalabalık, önlerine çıkan ve içerisinde Suriyeliler'in bulunduğu bir otomobile saldırdı. Suriyeli aileyi linç etmek isteyen grubu, polisler cop kullanarak dağıttı. Kalabalık daha sonra Azerbaycan Bulvarı'ndaki Büyükşehir Belediyesi'ne doğru yürümeye başladı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba belediye kavşağında polis zırhlı araçlardan basınçlı suyla müdahale edildi. Dağılan gruptakiler ise müdahaleye karşılık TOMA'lara taş attı. Polisin yetersiz kalması üzerine olay yerine jandarmalar geldi. Grubun 'En büyük asker bizim asker' sloganıyla karşıladığı grup, jandarmaların önüne geçerek polisleri yuhaladı. İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan ve Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar'ın ikna etmeye çalıştığı grup, kavşakta oturarak Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'u istifaya çağırdı. 'Erkoç gelecek, hesap verecek' sloganları atan grubun bekleyişi sürüyor.

Tabelalar söküldü, esnaf kepenk kapattı

Öğleden sonra başlayan olaylarda bazı gruplar, üzerinde Arapça yazıların bulunduğu işyerlerinde asılı tabelaları yerinden söktü. Bunun üzerine çoğu esnaf işyerlerini kapatarak evlerine döndü. İşyerlerine kilit vuran esnafın dükkanlarını kapatmasıyla gerginliğin sürdüğü kentte bazı ana yollar da trafiğe kapatıldı.

Suriyeli ailenin bulunduğu
otomobilde linç girişimi

Gruptakiler, Kıbrıs Meydanı'nda pak halindeki Suriye plakalı bir otomobilin camlarını kırarak zarar verdi. Başka bir grup ise Kent Parkı'nda önlerine çıkan ve içerisinde Suriye ailenin bulunduğu başka bir otomobile de saldırdı. Otomobilin camlarını kırarak, Suriyeli aileye saldıran kalabalık, polisin havaya ateş açmasıyla bölgeden uzaklaştı. Suriyeli ailesi ise kırık camlı ve hasar gören otomobille yoluna devam etti.

2 kişi gözaltına alındı

Çıkan arbede ve olaylarda polis 2 kişiyi gözaltına aldı. Grubun belediye önündeki bekleyişi sürüyor.