Salih Mirzabeyoğlu serbest

4. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu hakkında oy birliğiyle yeniden yargılama ve tahliye kararı verdi.

Salih Mirzabeyoğlu serbest
22.07.2014 - 17:32
2263

 İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Mirzbeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi. Mahkeme yeniden yargılama kararına, yeni ortaya çıkan tanık beyanları ve delilleri gerekçe gösterdi.

SUÇSUZ YERE GEÇEN 16 YIL

28 Şubat sürecinden sonra 1999'da tutuklanan ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde, ispatlanamayan İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapis yatan Salih Mirzabeyoğlu, tahliye edildi.

HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE MAHKUM EDİLDİ

Mirzabeyoğlu'nun avukatlarının geçtiğimiz ay yeniden yargılanması için yaptıkları başvuru kabul edildi. Davaya bakan avukatlar, Mirzabeyoğlu'nun 16 yıl boyunca hukuksuz bir şekilde mahkum edildiğini belirtmişlerdi.

ÇOCUĞUMU BEKLERKEN TUTUKLADILAR

Çocuğunun okuldan çıkmasını beklerken ellerine kelepçe takılarak gözaltına alınan Salih Mirzabeyoğlu, 1999 yılında tutuklandı, 2001 yılında idama mahkum edildi. 'İslamî Büyük Doğu Akıncıları Cephesi İBDA/C örgüt lideri olmak' suçlamasıyla yargılanan Mirzabeyoğlu'nun, o dönemde idam kalktığı için cezası müebbet hapsine çevrildi. İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu ve örgütün hiçbir zaman ispatlanamayan silahlı eylemlerine liderlik ettiği iddiasından hüküm yiyen Mirzabeyoğlu, 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde yatıyordu.