Ezidi Parlamenter gözyaşlarıyla isyan etti: Halkıma yardım edin!

Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil, Irak Parlamentosunda konuştu...

Ezidi Parlamenter gözyaşlarıyla isyan etti: Halkıma yardım edin!
6.08.2014 - 13:37
2943

 Irak Parlamentosu'nda Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil, Şengal’de IŞİD mensuplarının ‘la ilaha illallah’ diyerek Ezidileri katliamdan geçirdiğini söyledi. Parlamento oturumunda konuşan Daxil, gözyaşları arasında, parlamentoyu göreve çağırarak katliamın önüne geçilmesini istedi.

Ülkenin yeni başbakanını seçmek için toplanan Irak Parlamentosu, Şengal’li Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil’in gözyaşları arasındaki isyanına tanık oldu.

Oturumda söz alarak Şengal’de yaşanan katliamları gündeme getiren Daxil’ye Irak Parlamentosu üyesi tüm Kürt milletvekilleri destek verirken, Parlamentonun diğer tüm üyeleri de Daxil’yi ayağa kalkarak dinledi.

‘KADINLARIMIZI PAZARLARDA SATMAK ÜZERE KAÇIRIYORLAR’

Parlamento başkanına hitaben sözlerine başlayan Daxil, “Sayın başkan, Şengal bölgesinde katlediliyoruz. 'La ilahe illallah' diyerek bizi katlediyorlar. Şimdiye kadar 500 Ezidi genç erkek katledildi. Kadınlarımızı pazarlarda satmak üzere kaçırıyorlar. Tecavüz ediyorlar ve onlara ganimet gözüyle bakıyorlar” dedi.

‘HALKIMA YARDIM EDİN’

Gözyaşları arasında konuşmasını diğer vekillere hitaben sürdüren Daxil, “Sayın kardeşlerim, benim halkım katlediliyor. Nasıl ki Irak'ın diğer bölgelerinde Şia, Sünni, Hıristiyan, Türkmen, Şebek halkı katledildiyse, şimdi de Ezdilere saldırıp öldürüyorlar. Sizden rica ediyorum sayın başkan, sayın kardeşlerim, siyasi çelişkileri bir tarafa bırakın ve halkıma yardım edin” diye konuştu.

 

‘ŞENGAL DAĞINDA 70 ÇOCUK, 50 YAŞLI AÇLIKTAN ÖLDÜ’

Viyan Daxil, şimdiye kadar 500 Ezidi kadının cariye yapılmak üzere kaçırıldığını belirterek, “Son 48 saat içerisinde 32 bin aile göç etti. Aç ve susuz Şengal dağlarında, etrafları kuşatılmış durumda. 70 çocuk, 50 yaşlı açlıktan öldü” dedi. Parlamenter 500 kadının bir spor salonunda tutulduğu bilgisini de verdi.

‘FELAKETİ ÖNLEMEK İÇİN HAREKETE GEÇİN’

Parlamentodan bu duruma müdahale ederek felaketi önlemek için harekete geçmesini isteyen Viyan Daxil, konuşmasını tamamlamadan gözyaşları arasında fenalık geçirdi. Etrafında toplanan diğer Kürt kadın vekiller Daxil’e yardımcı olmaya çalıştı.

Viyan Daxil’den sonra söz alan vekiller de IŞİD'in Şengal’deki saldırı ve katliamlarını kınarken parlamentonun yeni başbakan seçimine ilişkin tartışmaları bir sonraki oturuma erteledi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Yerel Haber (www.duzceyerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

Rant değil belediye yararı

Rant değil belediye yararı

  • 16.11.2022

Resmi İlanlar