Haşmetli Devletimizden 25 Fantastik Açıklama

Son yıllarda yapılan en fantastik açıklamaların bir derlemesi... Yer yer bu neyin kafası diyeceksiniz, yer yer zaytung zannedeceksiniz

Haşmetli Devletimizden 25 Fantastik Açıklama
6.08.2014 - 13:55
4708

  

Son yıllarda yapılan en fantastik açıklamaların bir derlemesi... Yer yer bu neyin kafası diyeceksiniz, yer yer zaytung zannedeceksiniz

 

 

25. Normal Tren desek kimse binmezdi

"TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman "Bizim hızlı trenimiz yok, bu normal tren.Ama 'normal tren yaptık gelin binin' desek ilgi çekmezdi. Hızlandırılmış tren diyerek, yolcu ilgisi çekildi. Bunda da başarılı olundu" dedi. "

09 Ağustos 2004 - [Haberin Tamamı]

24. Turşu nihayetinde yenmek içindir

"Turizm ve Kültür Bakanı Atilla Koç, çevreyle ilgili "istemezük" zihniyetinin yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bir koruma anlayışı var ki, buna göre koyları hiç kullanmayacaksınız. Ama o zaman da buraları korunmuş olmuyor. Çünkü milletin aç gözlülüğü söz konusu. Kanun dışı olanlar hâkim oluyor." 

"Koruma, turşu kurmak bile olsa nihayet turşu yenmek içindir. İşin bir dengesi vardır. Turşu kuranlar ve turşu yiyenler... Bu dengeyi bozarsanız turşu bozulabilir. Turşu bozulmaz diye bir şey yok... Azınlığın azınlığı bir grup arkadaş bu işe karşı.." 

27 Nisan 2006 - [Haberin Tamamı]

23. Özgürlük yoksa tutuklanınca neden şikayet ediyorsun?

"İçişleri Bakan İdris Naim Şahin, şunları kaydetti: "Birilerine ne oluyor acaba? Sıkıntı nedir? Özgürlük... Hangi özgürlükten bahsediyorsun. O zaman tutuklanınca da şikayet etme. Özgürlük yoksa dışarda, farkı yok içerinin demek ki. Niye şikayet ediyorsun, demek ki var dışarda özgürlük. Demek ki dışarda bir özgürlük var. İnkar edemezsin. Tek inkar ettiğin şey, var olan özgürlükleri söylemeyi, kabul etmeyi inkar ediyorsun."

5 Şubat 2012 - [Haberin tamamı]

22. O kadar parayı ne yapacaksınız dangozlar?

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Bolu’da 18 Temmuz Spor Salonu’nda düzenlenenAKP İl Kongresi’nde kendine has üslubuyla yaptığı konuşmasında partilileri güldürdü. Balon ve konfeti yağmuru altında kürsüye çıkan Bakan Koç, insanın kafasının 20 dakikadan sonra çalışmadığını belirterek, "İnsanın kafası 20 dakikadan sonra konuşulanları almazmış. Ne kadar az konuşursan o kadar iyi anlaşılır mesele. Mesela ben mali rapor okunurken bir sürü paranın olduğunu gördüm. Genel Başkanım duymasın. O kadar parayı ne yapacaksınız dangozlar" diye konuştu.

1 Mayıs 2006 - [Haberin tamamı]

21. Yeni çocuk yapın

Nadir görülen hastalığı nedeniyle Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde
dört aydır yoğun bakımda tedavi gören yedi aylık Nisa Özçelik’in yurtdışında
yapılabileceği belirtilen ameliyatına izin çıkmadı. Operasyonun Türkiye’de
gerçekleştirilebileceği yönünde rapor veren hastanenin ameliyatı yapacak doktor gösteremediğini savunan baba İsmail Özçelik, “Yeni bir çocuk yapmam önerildi,benim çocuğumun tedavisinde kullanılacak parayla 500 çocuğun tedavi ettirilebileceği söylendi” dedi.

14 Temmuz 2014 -  [Haberin tamamı]

20. Tecavüze uğruyorsa çocuk neden ölsün, anası ölsün!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı açıklamada "Tecavüze uğruyorsa çocuk neden ölsün, annesi ölsün" dedi.

19. O kanal mutlaka yapılacak dedem istiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TUSKON'un Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada şöyle dedi:

" Kanal İstanbul ile ilgili bir açıklama yaptık. Sadece içeride değil Avrupa'da da dünyada da takdir mesajlarını alıyoruz. Benim dedem istedi, Abdülmecid bunun mimari projesini yaptı. Biz de onun bu projesini yapıyoruz. Bütün engellemelere rağmen Kanal İstanbul projesini tamamlayacağız. Bitmedi, onun güneyinde otomobil geçişi için bir tüp geçit daha yapacağız. İsteseniz de istemeseniz de o kanal açılacak. Çünkü halkım istiyor. Dedem istiyor. "

3 Mayıs 2011 - [Haberin tamamı]

18. IŞİD'in arkasında Geziciler var

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na düzenlenen baskınla ilgili “IŞID’in arkasındaki güç ile Gezi’nin arkasındaki güç aynı” açıklamasında bulundu.

12 Haziran 2014 - [Haberin tamamı]

17. Bilişime fazla kafayı yorarsan sıyırırsın

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 12 Ağustos 2011’de katıldığı bir açılış töreninde ‘bulut sistemi’nden ne anladığını şu sözlerle açıkladı:

"Bulut sistemi dedikleri bir şey var şimdi. Son zamanlarda herkes oraya birşey atıyor, gelen oradan işine yarayanı alıyor kullanıyor. Ben böyle anlıyorum, belki farklı bir şeydir. Sistematik bir şey yok artık, abur cubur dolduruyorsun, herkes ihtiyacını ordan alıyor ama hiç de karışmıyor. İstediğini buluyorsun. Bu bilişime fazla kafayı yorarsan sıyırırsın. Kullanacaksın, nimetlerinden kullanıp, yararlanıp, işini göreceksin. Kafayı taktın mı, o zaman işin kötü. Hikmetine çok fazla şey yapmamak lazım. "

12 Ağustos 2011 - [Haberin tamamı]

16. Bedava kömür alamayan hırsızlık yapar, orman keser

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, ihtiyaç sahibi insanlara kömür yardımı yapılmadığı takdirde kaçak elektrik kullanımının artacağını, orman köylerinde ise ağaçların kesileceğini söyledi. Hayati Yazıcı şöyle dedi:

"Siz vatandaşa kömür vermezseniz nasıl ısınacak? Ya tezek yakacak, ya da orman köylüsü ise odun yakacak. Odunu nasıl temin edecek? Orman kesecek. Ya da kaçak elektrik kullanacak. Başka alternatifi var mı? O halde sosyal devlet vatandaşını ısıtmak zorunda." 

14 Aralık 2008 - [Haberin tamamı]

15. Ankaralılar tatile çıksın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da yaşanan su sıkıntıyla ilgili olarak yeni bir çözüm getirdi. Suyun tasarruflu kullanılmasını isteyen Gökçek, bunun için özellikle çalışan Ankaralıların tatile çıkmasını önerdi.

Gökçek düzenlediği basın toplantısında ve katıldığı bir TV programında, su sıkıntısıyla ilgili eleştirileri yanıtladı. Gökçek toplantıda, “Belediye personelini iki aylık izne göndermeyi planlıyorum, bir kasaba nüfusu kadar insan Ankara’dan ayrılır. Vatandaşlarımız tatile çıksın. Bir 50 bin 60 bin kişi bir süre Ankara’dan ayrılsa biraz rahatlarız. Annelerini babalarını ziyaret etseler fena mı olur” dedi.

2 Ağustos 2007 - [Haberin tamamı]

14. Sel varsa üst katta kalın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yarın akşamdan itibaren cumartesi daha yoğun, pazar günü azalacak bir yağış sisteminin Ankara'ya geleceğini bildirerek, "Evi dere yatağında bulunan ve bodrum katında oturanlar çok dikkatli olsun. Önerimiz sele uykuda yakalanmasınlar, üst katta komşuda kalsınlar" dedi.

11 Eylül 2009 - [Haberin tamamı]

13. Ne işimiz var elalemin sitesinde

Bakan Binali Yıldırım, Youtube yöneticilerinin kendisi ile görüşmek için randevu talebi olduğunu söyledi. Türkiye’nin kendi video paylaşım sitesini kurmasını öneren Yıldırım, “Ne işimiz var elalemin sitesinde?” dedi. 

2 Haziran 2006 - [Haberin tamamı]

12. Şarap içeceğine üzüm ye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, alkole karşı olduğu mesajı verirken, 'şarap içilmesi' yerine üzüm yenmesini önerdi. Erdoğan şöyle dedi:

 'Bu işin sulusuna da kurusuna da karşıyım. Objektif tıp temsilcilerinden 'bu faydalı' diyeni görmedim. 'Belli miktarda alınırsa faydalıdır' diyeni de var. Sen bunları meyveden elde etmiyor musun? Üzümden elde etmiyor musun? Onları ye!" 

20 Temmuz 2010  - [Haberin tamamı]

11. AK Parti iktidara geldi ineklerin sütü arttı

AKP Bursa milletvekili Ali Koyuncu, TBMM'de ilginç açıklamalar yaptı ve "Daha önceki iktidarlar döneminde bir inek bin 705 litre süt verirken, biz iktidara gelince 2 bin 802 litre vermeye başladı. İnekler bile sütü arttırdı bizle birlikte." dedi.

13 Haziran 2010 - [Haberin tamamı]

10. Nükleer sızıntı ha Rusya'da ha Mersin'de fark etmez.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, referandum çalışmaları kapmasında Atakum ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlarla fikir alış verişinde bulunan Kılıç şunları söyledi:

"Azerbaycan’da, Ermenistan’da, Rusya’da, Romanya’da Ukrayna’da nükleer santral var. Çevremizdeki bütün ülkeler nükleer enerjiden istifade ediyor. Bir nükleer sızıntı olacaksa ha Rusya’da sızıntı olmuş, ha Sinop’ta ha Mersin’de değişen bir şey yok ama karteller Türkiye’deki lobiler aracılığıyla bizim ülkemizdeki bazı siyasetçileri sık boğaz etmek suretiyle bugüne kadar nükleer santral kurmamızın önüne geçtiler. "

6 Eylül 2010 - [Haberin tamamı]

9. Nükleer enerjiye karşı çıkanlar bilgisayar kullanmıyor mu?

Başbakan Recep Tayyip ErdoğanKahramanmaraş'ta 142 megavat kurulu gücündeki Enerjisa Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında şu ifade de bulundu:

"Nükleer santralin riski var mı, tabii var. Patlayabilir. Şimdi patlayabilir diye geçenlerde söyledim, tabii bu malum şahıs ve şahıslar tarafından eleştiri aldık. Şimdi riski var patlayabilir, diye biz tüpgaz kullanmayacak mıyız? Riski var diye arabaya binmeyecek miyiz? Nükleer enerjiye karşı çıkanlar, radyasyon riski olduğu için acaba bilgisayar kullanmıyor mu, televizyon seyretmiyor mu?"

27 Mart 2011 - [Haberin tamamı]

8. Uzay gemisi yapmamızı engelliyorlar

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Gezi direnişini yorumladı: “Spekülatörü, lobisi, bankacısı koalisyon kurmuş. 28 Şubat, 27 Nisan olmasaydı bugün Türkiye uzay gemisi yapardı” dedi.

13 Haziran 2013 - [Haberin tamamı]

7. Bekarlık nükleerden daha tehlikeli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını öne sürerek, ABD’de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadığı örneğini verdi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de kurulacak nükleer güç santrallerinin riskinin eleştirildiği kadar yüksek olmadığını, ABD’de yapılan sosyolojik bir araştırmadan örnek vererek açıkladı. Yıldız, araştırmaya göre ABD’de bekarların evlilere göre 6 yıl daha az yaşadıklarının tespit edildiğini belirterek, Nükleer santrallerin ortalama ömür kaybı ise sadece 0.03 gün olarak tespit edilmiş” dedi

5 Nisan 2011 - [Haberin tamamı]

6. Müslüman tavuklara neden gümrük koyuyorsunuz?

Mısır’a 170 iş adamıyla birlikte giden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmalarını genişletmek için temaslarda bulundu. Çağlayan Türkiye’den ithal edilen tavuklara yüzde 30 gümrük uygulayan Mısırlıları, “Müslüman tavuklara niye daha fazla gümrük koyuyorsunuz” diye ikna etmeye çalıştı.

16 Eylül 2011 - [Haberin tamamı]

5. Çarpışan göbek hava yastığı işlevi görür

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kaybı kamuoyunda infial yaratabilecek insanların korunmasının önemine dikkat çektiği konuşmasında, "Koruma demek, hayatını ortaya koymak demek. Geçmişte Süleyman Demirel düşerken koruma müdürü altına yatıverdi. Göbeğinin üstüne düştü. İki göbek çarpışınca hava yastığı gibi tesir etti" dedi.

11 Mart 2013 - [Haberin tamamı]

4. Uzaya güneş paneli kurup enerji üreteceğiz

11- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın kapanış toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"2035 yılına kadar uzaya güneş enerjisinden elektrik üreten güneş panelleri yerleştirip, buradan üretilecek enerjiyi radyo frekans dalgalarıyla yeryüzüne ulaştıracak bir projeyi de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak şurada kararlaştırılmıştır"

3. Einstein da atanamayan öğretmendi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 1. Çocuk ve Medya Kongresi'nin açılış oturumunda yer alan Medya Okur Yazarlığı oturumuna moderatör olarak katıldı. Avcı yaptığı konuşmada Albert Einstein'ın izafiyet teorisini atanamayan bir öğretmen olarak Zürih'te memur olarak çalıştığı patent enstitüsünde bilgisayarı olmadan kalem kağıtla oluşturduğunu anlattı. 

15 Kasım 2013 - [Haberin tamamı]

2. Sümerler de tablet kullanıyordu ve 3000 yıl hüküm sürdüler

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eğitimde yeni uygulamaya koyduğu akıllı tahta ve tabletleri tanıtırken, Sümerlerden örnek verdi ve “Sümerler de tablet kullanıyordu ve 3 bin yıl hüküm sürdüler” dedi. Bakan, akıllı tahtalardan eğitim fakültelerine de gönderileceğini ve öğretmenlerin mezun olmadan bunları kullanmayı öğrenmelerinin sağlanacağını açıkladı. 

16 Şubat 2012 - [Haberin tamamı]

1. Uzayda yeni bir Türkiye kurmayı hedefliyoruz

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım Türkiye'nin bir havacılık eğitim, hava araçları üretim ve bakım merkezi olmasını amaçladıklarını kaydederken şöyle söyledi:

"İşte biraz önce hedefi koydum, 2014 yılında kendi uçağımızla ülkemizde uçmaya başlayacağız. Bir diğer hedefimiz de 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında da THK üniversitesinin projesini yapacağı ve sistem entegrasyonunu gerçekleştireceği, Türk sanayisi ile birlikte yapacağı uzay gemisiyle uzaya gideceğiz. Ve inanıyorum ki hep birlikte uzayda yeni bir Türkiye kurmayı hedefliyoruz. Bu da bizim yeni sloganlarımızdan birisi."