Gazeteci Deniz Fırat Kandil’den uğurlandı

Maxmur Kampı’da IŞİD’in saldırıları sırasında yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat’ın cenazesi, Kandil’de yapılan törenin ardından Van’a uğurlandı.

Gazeteci Deniz Fırat Kandil’den uğurlandı
9.08.2014 - 23:45
5836

 Maxmur Kampı’da IŞİD’in saldırıları sırasında yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat’ın cenazesi, Kandil’de yapılan törenin ardından Van’a uğurlandı.

Maxmur Kampı’da Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları sırasında yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat’ın cenazesi, Kandil’de yapılan törenin ardından toprağa verilmek üzere Van’a uğurlandı.

Fırat Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, cenaze bu sabah Kandil’deki Mehmet Karasungur Şehitliği’ne götürüldü.

kandil3

Burada yapılan törene Deniz Fırat’ın annesi Sultan Yıldızhan, KCK Eşbaşkanı Besê Hozat, KCK Genel Başkanlık Konseyi üyeleri Ali Haydar Kaytan, Sozdar Avesta, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Fatma Adır, Zeki Şengali, YJA koordinasyon üyeleri Leyla Agiri ve Berfin Serhat da katıldı.

kandil-2

Törende bir konuşma yapan KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Sozdar Avesta, Deniz’in ailesi ve özgür basın üyelerine başsağlığı dileğinde bulunarak, özgür basın üyelerinin kameraları, kalemleri ile bu sürecin öncülüğünü yapması çağrısında bulundu.

“Deniz arkadaş, Kürt halkına karşı Türk devletinin yürüttüğü soykırım politikası nedeniyle yirmi yıldır göçü yaşayan bir ailenin çocuğudur. Ailenin bu mücadeleye büyük emeği geçti. Yine Deniz arkadaşımızın iki kız kardeşi bu mücadelede yaşamını yitirdiler.

“Maxmur halkı yirmi yıldır mücadele ediyor, bu mücadele ve birliği kırmaya dönük saldırıları her zaman boşa çıkardı. Siyasal kimliklerini ve örgütlülüklerini dağıtmaya dönük son saldırılar da onları yıldırmayacaktır. Maxmur halkı, en direngen ve onuruna sadık Botan halkımızdır.

“Deniz’de bu büyük direnişi, tüm dünyaya duyurmak için çabalıyordu. Kürt halkının bu sesini tüm dünyaya duyurmak istedi. Ancak çetelerin vahşi saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Ne ilk ne de son şehidimizdir. Nasıl Maxmur halkımız yirmi yıl göç durumunu yaşadıysa yeniden göç ettirilmek isteniyor. Tüm parçalardaki Kürt halkına çağrı yapıyorum; bu süreç birliği güçlendirme sürecidir. Kürdistan üzerindeki bu saldırıyı kırmamız için birlik olmamız ve direnmemiz gerekiyor. Kürtlerin birlik olma zamanıdır. Kürt birliği şu an savaş cephesinde direnişle oluşmaktadır.

“Deniz arkadaş Gurbetelli ve Xelil Dağ’ın ardılıdır. Gün, her cephede direnme günüdür. Tüm özgür basın, Denizin tarzı, direnişi ve mücadelesi ile bu süreci takip etmeli ve tüm dünyaya duyurmalı. Bu şehidin çağrısını iyi okumalıyız.”

kandil,-deniz-fırat

Törene katılan Deniz Fırat’ın annesi Sultan Yıldızhan da konuştu:

“Şehit Deniz’in ailesi adına tüm gerillalar çocuğumuzdur. Dağdaki gerilla, zindandaki yoldaşlara, tüm halkımızın başı sağolsun.

“Maxmur halkı çok acı çekti, dünyanın mülteciliği bizim gibi değil. Bizim güçlü bir irademiz ve inancımız var. Dost ve düşmanımız bilsin asla değerlerimize ihanet etmeyeceğiz. Bugün bir Deniz gitti binlerce Deniz gelecek.

Yapılan törenin ardından Deniz Fırat’ın cenazesi Van’da defnedilmek üzere yola çıkarıldı.