Emre Uslu için zorla getirilme kararı

Emre Uslu, İHH Başkanı Bülent Yıldırıma basın yoluyla iftira atma suçlaması ve 1 ile 7 yıl arası hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Mahkeme duruşmaya gelmeyen Uslunun bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

Emre Uslu için zorla getirilme kararı
16.09.2014 - 19:34
1361

Emre Uslu, İHH Başkanı Bülent Yıldırım'a 'basın yoluyla iftira atma' suçlaması ve 1 ile 7 yıl arası hapis istemiyle yargılanmaya başladı. Mahkeme duruşmaya gelmeyen Uslu'nun bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

 Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, "El Kaide, İHH, tır vs..." başlıklı yazısıyla İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırıma'a 'basın yoluyla iftira' attığı suçlamasıyla yargılanmaya başladı. 1 ile 7 yıl arası hapsi istenen Uslu duruşmaya gelmedi. Mahkeme Uslu'nun bir sonraki duruşmaya 'zorla getirilmesi'ne karar verdi. 

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya müşteki Bülent Yıldırım da katılmazken, tarafları avukatları temsil etti. Duruşmada söz alan Uslu'nun avukatı Veysel Ok, "Müvekkilim yurtdışında olduğu için duruşmaya katılamadı. Bir sonraki celseye hazır etmeye çalışacağız" dedi. Mahkeme hakimi ise "Ne amaçla yurtdışında bulunuyor? Hangi ülkede?" diye sordu. Uslu'nun avukatı Ok, "Kendisi akademik bir çalışma amacıyla Belçika'ya gitmiştir. Gerekirse talimatla ifadesi alınabilir" karşılığını verdi. 

"Yakalama kararı çıkarılsın" talebi

Yıldırım'ın avukatı Mehmet Talha Güvençer de suçun sabit olduğunu belirterek, "Sanık yurtdışına gitmişse de savunmadan kaçmaktadır. Hakkında yakalama kararı çıkarılsın" ifadelerini kullandı.

Mahkeme hakimi Hüseyin Kılıç, davetiyeye rağmen duruşmaya gelmeyen Uslu'nun bir dahaki celseye zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Taraf gazetesinin 15 Ocak 2014 tarihli nüshasında, "El Kaide, İHH, tır vs..." başlıklı yazıya atıfta bulunuluyor. Uslu hakkında, İHH'yı "silah kaçakçılığı" ile itham ettiği gerekçesiyle şikayette bulunulduğu aktarılan iddianamede, yapılan soruşturma neticesinde Uslu'nun, "İHH'nın Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle insani yardım adı altında bu ülkede faaliyet gösteren yasadışı El-Kaide örgütüne yardım götürdüğü, istihbarat teşkilatının silah transferi işleminde yardım kuruluşlarını kullandığı" iddialarını dile getirerek basın yayın yoluyla iftira suçunu işlediği belirtiliyor. 

Kaynak: AA