Askeri darbe dönemi yargısına tanıklık: Mahkum Olduk Netekim... kitaplaştırıldı

hiç bir dönem evrensel hukuk ölçütlerine uygun bir yapıda olmamış Türkiyedeki yargı sisteminin HSYK seçimleri ile yeniden yoğun olarak tartışıldığı bu günlerde bir dönemin mahkemelerine tanıklık içeren bir çalışma yayınlandı.

Askeri darbe dönemi yargısına tanıklık: Mahkum Olduk Netekim... kitaplaştırıldı
28.09.2014 - 16:24
2494

  Hiç bir dönem evrensel hukuk ölçütlerine uygun bir yapıda olmamış Türkiye'deki yargı sisteminin HSYK seçimleri ile yeniden yoğun olarak tartışıldığı bu günlerde bir dönemin mahkemelerine tanıklık içeren bir çalışma yayınlandı.

12 Eylül 1980 faşist askeri darbesinden sonra, Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri'nde görülen çok sayıda davada savunmanlık yapan, bu mahkemeler kapandıktan sonra da Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde Türk Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırıldığı 1991 yılına kadar da savunmanlık görevini sürdüren Ankara Barosu avukatlarından Hasan Ürel, Tarihi TKP'nin TBKP'ye dönüşme sürecinden bir kesiti de içeren anı ve gözlemlerini Bir Avukatın 12 Eylül Anıları"Mahkum Olduk Netekim" adıyla kiyaplaştırdı.

Liberte Yayınları'ndan çıkan kitapta "Kutlu/Sargın Davası" olarak da anılan tarihi TKP'nin son Genel SekreteriNabi Yağcı (Haydar Kutlu) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın Türkiye Birleşik Konünist Partisi (TBKP)'ni legal olarak Türkiye'de kurmak için sürgünden Türkiye'ye dönüş süreci, işkenceli sorgu ve yargılama sürecine de geniş yer veriliyor.


2006-2008 yılları arasında Ankara Barosu'nda Başkan Yardımcılığı da yapan Av. Hasan Ürel yayınladığı kitap ile ilgili olarak; "12 Eylül yargısının ve faşist askeri darbe günlerinin kendi tanıklıklarıyla daha iyi anlaşılmasına katkı yapacağı umudu ile görev yaptığı dönemde aldığı notları bir araya getirdiğini" ifade ediyor.

kitapta "Kutlu/Sargın Davası" olarak da anılan tarihi TKP'nin son Genel Sekreteri Nabi Yağcı (Haydar Kutlu) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Sekreteri Nihat Sargın'ın Türkiye Birleşik Konünist Partisi (TBKP)'ni legal olarak Türkiye'de kurmak için sürgünden Türkiye'ye dönüş süreci, işkenceli sorgu ve yargılama sürecine de geniş yer veriliyor.

» » Bir Avukatın 12 Eylül Anıları"Mahkum Olduk Netekim", Hasan Ürel, Liberte Yayınlar, 254 sayfa, 15.- TL, Eylül 2014