ELLE dergisi: Kürt kadınları dünyanın şerefidir!

Ünlü kadın dergisi ELLEde PKKli kadınlara övgü yazısı...

ELLE dergisi: Kürt kadınları dünyanın şerefidir!
29.09.2014 - 22:29
3996

 İkinci Dünya Savaşı yıllarında kurulan kadın dergisi ELLE, PKK'li kadın savaşçıları "Diren!" başlıklı bir yazıda ele aldı. Dergiyi 13 yıl boyunca yöneten Yazı İşleri Müdiresi Valerie Toanian, bu yazı ile dergideki görevine de veda etti. 

ANF'nin haberine göre, 27 yaşındaki PKK'li Tekoşin'in "IŞİD barbarlarına karşı" savaştığını kaydederek yazısına başlayan Toranian, kadın gerillalara ilişkin yaptığı tasvirlerin ardından "Bu Kürt kadınları 1990'lı yıllarda Türkiye'nin doğusunda otonom bir Kürt devletinin kurulması için mücadele etmeye başladı. Bugün, mücadelelerinin kadın özgürlüğü için, Kürt, Suriyeli, Iraklı, Müslüman, Hıristiyan ya da Ezidi olsun tüm bölgenin kadınlarının özgürlüğü için olduğunun bilincindeler" dedi.

'ONLARI UNUTMAMAK ÖZGÜR DÜNYANIN ŞEREFİDİR'

Güney Kürdistan'da yaşayan 14 yaşındaki Ezidi kızı Narin'i de anlatan Toranian, bu kız çocuğunun 'IŞİD barbarları tarafından alıkonulduğunu ve kuzeniyle birlikte kaçmayı başardığını' yazdı:

"Kadınların kaybedilme ve görünmezlik arasında tercih yapmak zorunda olduğu lanet karşısında, Tekoşin, Narin ve bir çokları saygıyı gerektiren bir cesaretle savaşıyorlar. Suriye'de Irak sınırında, Kürt kadınları Halk Savunma Birlikleri'nin en az yüzde 40'ını oluşturuyorlar. Bu fenomenal rakam, bir kadın tarafından öldürüldüklerinde cehenneme gideceklerini düşünen cihatçıları bile panikletiyor.

Bu silahlı kadınlar anti-cihadist mücadelede sadece askeri bir koz değildir.  Haklarına saygıyı getiren savaştan çıkışı sağlayacak olan meşruluğu bilemekteler. En azından öyle umuluyor.

Sayın Başkanlar, Hollande ve Obama, sadece Irak'taki değil Suriye'deki kadın direnişçileri de desteklemek gerekiyor.  Demokratların yardımını iki kat hakkediyorlar. Çünkü onlar erkeklerin yerine barbarlığa karşı mücadele ediyorlar. Çünkü onlar, kadınların tarihinde asla hiçbir şey yazılmadığını söylemek için ayaktalar. Ve gezegenin her tarafındaki uzun ve kaotik özgürlük mücadeleleri daha yeni başlıyor.  Onları unutmamak özgür dünyanın tümünün şerefidir. Kadınların yürüyüşü asla durmayacak."

DERGİYE VEDA ETTİ

Valeri Toranian yazının sonunda düştüğü notta, 13 yıldır yönettiği ELLE dergisinden ayrıldığını "Yaşasın ELLE" sloganı ile belirtti.