Nobel Barış Ödülü Malala ve Satyarthinin oldu

2014 Nobel Barış Ödülüne kız öğrencilerin eğitim hakkını savunduğu için iki yıl önce Taliban tarafından vurulan Pakistanlı Malala Yusufzay ile Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi layık görüldü.

Nobel Barış Ödülü Malala ve Satyarthinin oldu
10.10.2014 - 13:10
1937

2014 Nobel Barış Ödülü'ne kız öğrencilerin eğitim hakkını savunduğu için iki yıl önce Taliban tarafından vurulan Pakistanlı Malala Yusufzay ile Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthi layık görüldü.

 17 yaşındaki Malala Yusufzay Nobel Barış Ödülü'nü kazanan en genç kişi oldu. 

1.1 milyon dolarlık ödül 10 Aralık'ta Norveç'in başkenti Oslo'da Yusufzay ile Satyarthi'ye sunulacak.  

Nobel Barış Ödülü'ne rekor sayıda aday gösterildi. 278 aday arasında Amerikan istihbaratı NSA'in gizli belgelerini açığa çıkaran Edward Snowden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Papa Francis de buluuyordu.

Taliban vurdu, dünya sahiplendi

Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Malala Yusufzay, kız çocuklarının eğitimi için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle 2011 yılında Pakistan hükümetinden de Ulusal Barış Ödülü aldı. 

Taliban'a karşı olan Malala, 2012 yılında Taliban'ın düzenlediği silahlı saldırıda başından ve boynundan vuruldu. Uzun süre tedavi gören genç aktivist, İngiltere’de geçirdiği başarılı beyin ameliyatı sonrası bu ülkeye yerleşti. Ülkesinde ulusal bir kahraman olarak görülen Malala, daha önce de Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi ve Avrupa Birliği İnsan Hakları Ödülü'nü aldı. Malala Yusufzay'ın anılarını içeren kitap "Ben Malala'yım", İngiliz gazeteci Christina Lamb tarafından 8 Ekim 2013 tarihinde yayınlandı. 

Kailash Satyarthi ise hayatını köle olarak çalıştırılan çocukların haklarına adadı. Nobel Komitesi, 'çocukların ve gençlerin eğitim hakları için gösterdiği mücadele' nedeniyle 1954 doğumlu Hindistanlı aktivistin Barış Ödülü'ne layık görüldüğünü vurguladı. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera