6 maddede iç güvenlik reformu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında iç güvenlik paketini açıkladı. Toplumsal hayatı yakından ilgilendiren yeni düzenlemelerden en kritik olanlar şöyle:

6 maddede iç güvenlik reformu
21.10.2014 - 20:41
1561

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında iç güvenlik paketini açıkladı. Toplumsal hayatı yakından ilgilendiren yeni düzenlemelerden en kritik olanlar şöyle:

 

Polise 24 saat gözaltı yetkisi

Polis 24 saat gözaltında tutacak, savcı 48 saate çıkarabilecek, hakim de 4 güne kadar süre verebilecek. Ayrıca herhangi bir şekilde gelen istihbarat; çok güçlü suç işleme delili oluşturacak hâle dönüşmüşse bunun için de yine yargı süreçleri de paralelinde işletilmek suretiyle izin alındıktan sonra üst ve araçta arama yapılabilecek

 

Jandarma'ya düzenleme

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda atamaları İçişleri Bakanlığı yapacak.  İçişleri Bakanlığı'nın tayini ile özel bir kıyafet giyecekler, özel bir kıyafetle alanda çalışacaklar.

 

Zarar suçludan tazmin edilecek

Verilen zarar suçluya rücu edilecek, onlardan alınacak. Geçmişte olan zamanaşımı da uzatılacak. Bir sene sonra da olsa suçlu tespit edildiğinde, bu suçların doğurduğu zararlar ondan tazmin edilecek
.

 

Uyuşturucuya terör suçu

Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör suçu kapsamına alınacak. Bu işli yapanların her biri teröristtir. Çünkü gelecek nesilleri yok ediyorlar. Okul çevrelere yakın olması durumunda ağırlaştırılmış olanlar cezalar iki misline çıkartılacak.

 

Molotof kokteyli ve maske yasak

Şiddet işlemek amacıyla yüzünü kapatanlara da izin verilmeyecek. Toplantı ve gösteri yapanlara karşı her türlü saldırı engellenecek. Dışarıdan saldırı olduğunda en etkin şekilde önlem alınacak. Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak.  Silahla katılanların da cezaları artacak. Silahla gösteriye katılanlara 2.5 yıldan 4 yıla kadar artırılacak

 

İnternette şiddete çağrı

Sanal ortamda şiddete, teröre, çağrı dili anlamına gelecek uygulamalar, ifadeler suç olarak değerlendirilecek ve gerekli tedbirler alınacak. Kolluğun üst ve araç arama yetkisi hukuken denetime açık bir şekilde yeniden düzenlenecek."