Sıra “Alevi Açılımı”nda

Yargı,İç güvenlik paketlerini açıklayan Hükümet bir taraftan “Alevi Açılımı” üzerine çalışıyor.

Sıra “Alevi Açılımı”nda
21.10.2014 - 21:01
1946

 Yargı,İç güvenlik paketlerini açıklayan Hükümet bir taraftan “Alevi Açılımı” üzerine çalışıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Başbakanlığa bağlanmasının ardından açılım konusuyla Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bizzat ilgilendiği söyleniyor.

Alevilerin sorunları ve çözüm önerileri üzerinde çalışan Hükümet, ‘çözüm süreci’ne benzer bir adım atabilir.

Bazı Alevi kanaat önderleri, Sivil toplum kuruluşları ve bu konuda çalışma yapmış akademisyenlerle Başbakan Davutoğlu’nun buluşabileceği konuşuluyor.

“Alevi Açılımı” nın Muharrem ayı içerisinde gündeme geleceği tahmin ediliyor. Alevilerin çok öneam verdiği Muharrem ayı 25 Ekim’de başlıyor. Muharrem’in 10’ncu günü yani “aşure günü” 3 Kasım tarihine denk geliyor. O gün Başbakan Davutoğlu’nun iftarını Alevilerle açabileceği konuşulan bir diğer konu.

AK Parti Hükümeti, Faruk Çelik’in Diyanet’ten sorumlu bakan olduğu dönemde kapsamlı “Alevi Çalıştayı” yapmış, daha sonra devam ettirilmek istense de bu çalışmalar yarım kalmıştı.

Alevilerin,cemevinin ibadethane olması, dedelere maaş,diyanette temsil gibi talepleri bulunuyor. Hükümet, bunların bir kısmına sıcak baksada genel bir uzlaşma sağlanamadı. Alevi örgütleri de kendi arasında bir mutabakat sağlayabilmiş değil.

Kaynak: http://www.ankarareview.com/sira-alevi-aciliminda/