HÜDA-PAR, Hatip Dicle ile görüştü

Kobaniye destek eylemleri sırasında PKK yanlıları ve HDP ile karşı karşıya gelen Hür Dava Partisi, gerilimin düşmesi için DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile görüştüklerini açıkladı.

HÜDA-PAR, Hatip Dicle ile görüştü
27.10.2014 - 21:40
1502

Kobani'ye destek eylemleri sırasında PKK yanlıları ve HDP ile karşı karşıya gelen Hür Dava Partisi, gerilimin düşmesi için DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile görüştüklerini açıkladı.

 Hür Dava Partisi'nden (HÜDA-PAR) yapılan açıklamada; PKK, KCK, HDP ya da DTK ile görüşmedikleri belirtildi. "Partimizin adı geçen yapılarla hiçbir resmi görüşmesi olmamıştır. Arabulucu STK’ların girişimleri neticesinde diyaloğa kapalı olmadığımızı göstermek ve saldırgan tarafa mesajlarımızı doğru iletmesi için Hatip Dicle'nin şahsı ile görüşülmüştür" denildi.

Al Jazeera'ye bilgi veren HÜDA-PAR Genel Başkanı Yardımcısı Abdurrahman Cens, Hatip Dicle'nin, HÜDA-PAR Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz'ı aradığını ve ikilinin telefonda görüştüğünü söyledi. Cens, "Şimdilik planlanan başka bir görüşme yok" dedi.

HÜDA-PAR; DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ile görüşmelerinin nedenini de, "Hatip Dicle'nin kurumlarımıza ve partililerimize yönelik saldırıları ve vahşice işlenen katliamı kişisel olarak kınaması ve saldırıları tasvip etmediğini açıkça deklare etmesidir" şeklinde açıkladı.

HÜDA-PAR, "asıl muhatabımız" dediği Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) de bir çağrı yaptı. Açıklamada, "Şayet HDP gerginliğin tırmanmaması, saldırıların durması, çatışma çıkmaması ve barış ikliminin tesisi konusunda samimi ise öncelikle karalayıcı, itham ve hakaret edici dili terk etmeli, saldırıları ve saldırganları açıkça kınamalıdır" denildi.

HDP ile görüşmelerinin başlayabilmesi için de "gerekli adımların atılması ve uygun zeminin oluşmasının şart" olduğu belirtildi.

Kobani eylemlerinde gerilim tırmandı

40'a yakın kişinin hayatını kaybettiği Kobani’ye destek eylemlerinden beri, HÜDA-PAR ve PKK arasındaki gerilim bazı sivil toplum örgütlerinin arabulucuk çabalarına rağmen devam ediyor.

HÜDA-PAR'ın üyesi Fethi Yalçın, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 22 Ekim'de uğradığı silahlı saldırıda ölmüştü. 9 Ekim’de yine Bingöl Karlıova İlçesine bağlı Serpmekaya Köyünde HÜDA-PAR taraftarı Cengiz Tiryaki’nin evi taranmış, ağır yaralanan Tirkayi 20 Ekim’de hayatını kaybetmişti. HÜDA-PAR bu saldırıdan PKK’yı sorumlu tutuyor.

6-7 Ekim'deki olaylar sırasında HÜDA-PAR ile PKK yanlıları karşı karşıya gelmiş, özellikle Diyarbakır’da Cami-Der’e yönelik saldırıda dört kişinin linç edilmesi HÜDA-PAR'ın tepkisine neden olmuştu.

Hatip Dicle saldırıları kınamıştı

Hatip Dicle, HÜDA-PAR üyesi Fethi Yalçın'ın öldürülmesi üzerine yazılı bir açıklama yapmış, "Diyarbakır'daki tüm sivil toplum örgütlerinin de devrede olduğu bir ortamda, HÜDA-PAR ile dolaylı ve direkt diyalog sürdürürken halen bazı saldırı ve ölüm haberlerinin alınması ciddi bir kuşku kaynağıdır" demişti.

Dicle, Fethi Yalçın'ın öldürülmesini de, "karanlık güçlerin provokasyon amaçlı devrede olduğunu dair endişelerimizi artırmıştır" diye yorumlamıştı. Dicle açıklamasında, "Fethi Yalçın'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu kritik süreçte çözüm umudunu zedeleyen her türlü şiddeti kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" demişti.

Kaynak: Al Jazeera