Hayko Bağdat: İlk günkü inat, öfke ve acıyla adalet talep edeceğiz

Hayko Bağdat, Dink davasındaki gelişmeleri yorumladı: “İlk günkü inat, öfke ve acıyla adalet talep edeceğiz”

Hayko Bağdat: İlk günkü inat, öfke ve acıyla adalet talep edeceğiz
30.10.2014 - 17:14
1939

 Taraf gazetesi yazarı Hayko Bağdat, Hrant Dink davasındaki gelişmelerle ilgili “8 yıl önce yapılması gerekenler yapılıyor. İnatla adalet talep edeceğiz. Hiçbir gelişmeyi değersiz görmüyoruz ancak kimse bizim yüzümüzde sevinç ifadesi görmeyi beklemesin” dedi.

Hrant Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin yargı önüne çıkartılması ihtimalinden sonra, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma ilamına uyulmasına karar verdi. Sanıklar “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak”tan yeniden yargılanacak. Öte yandan, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ogün Samast’ın “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla çocuk mahkemesinde yargılandığı davanın, ana davayla birleştirilmesine karar verdi.

- (Video) Hrant’ın Arkadaşları: “Kamu görevlileri 83. maddeden yargılansınlar”

“Bunların 8 yıl önce olması, şimdiye sonuç alınması lazımdı”

Olup bitenlerle ilgili Marksist.org‘a konuşan Hrant’ın Arkadaşları’ndan, Taraf gazetesi yazarı Hayko Bağdat, “Şu an ortaya çıkan “örgütten sorgulanmak” veya kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin verilmesi gibi gelişmeler, bunlar bizim için o kadar geri durumlar ki, açıkçası sevinmeye mecalimiz yok olan bitene. 8 yıl geçti işin üzerinden. İlk duruşmada bunların yapılması, şimdiye kadar da sonuç alınması lazımdı zaten. Hayatın doğal akışına uygun olanı buydu” dedi.

“Devletin külliyen beyaz bere taktığını biliyoruz”

Bağdat, “Gerek AKP bürokrasisi, gerek cemaat bürokrasisi, gerekse devletin içinde bizim bilmediğimiz hangi kesimler, o dönem hangi koalisyon varsa, bunun önüne geçtiler. Bu anlamda biz devletin -doğası gereği- külliyen beyaz bere takmış olduğunu biliyoruz zaten. Hiçbir kesim ayırmadan” diye devam etti.

“Hiç kimse yüzümüzde sevinç ifadesi görmeyi beklemesin”

Gelinen noktada 8 yıl geriye dönüp adım adım inatla tekrar adaletin peşine düşeceklerini belirten Hayko Bağdat, “Hiçbir gelişmeyi değersiz görmüyoruz. Olası bütün gelişmelerdeki imkanlarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz. İlk günkü inat, öfke ve acıyla. Ama hiç kimse bizim yüzümüzde sevinç ifadesi görmeyi beklemesin” diyerek sözlerini noktaladı.

http://marksist.org/hayko-bagdat-dink-davasindaki-gelismeleri-yorumladi-ilk-gunku-inat-ofke-ve-aciyla-adalet-talep-edecegiz.html#more-3561