STK’lardan Kobani eylemi uyarısı

Demokratik Bölgeler Partisi’nin 1 Kasım günü Kobani için yaptığı eylem çağrısı ile ilgili Diyarbakır’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları can ve mal güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiler.

STK’lardan Kobani eylemi uyarısı
31.10.2014 - 16:08
1226

Demokratik Bölgeler Partisi’nin 1 Kasım günü Kobani için yaptığı eylem çağrısı ile ilgili Diyarbakır’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları can ve mal güvenliği konusunda endişelerini dile getirdiler.

 Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen 20 sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) yarınki eylemi için, eylemlerin şiddet hareketlerine dönüşmemesi uyarısında bulundu

Açıklamayı okuyan Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanı Alican Ebedinoğlu, sözlerine son günlerde Adana, Van, Bingöl, Kars, Yüksekova, Silopi’de yaşanan olayları ve en son Diyarbakır’da bir astsubayın öldürülmesini kınayarak başladı. Ebedinoğlu bu olayların toplumun sürece olan inancını zayıflattığını ve gelecek konusunda endişelendirdiğini söyledi.

6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan olayların pek çok yönden bölgeyi etkilediğini belirten Ebedinoğlu, yarın Kobani’ye destek için yapılacak eylemler hakkında şunları söyledi:

“Herkesin olaylar karşısında demokratik tepkilerini ortaya koyma hakkı olduğuna inanıyoruz. Ancak bu hakkın kullanımı hiçbir zaman başka insanların hak ve özgürlüğünü sınırlayacak, hak ve özgürlüklerine zarar verecek bir boyuta ulaşmaması, tepkinin meşruluğu açısından önemlidir. Bu minval üzere 6-8 Ekim olaylarının çeşitli yönlerden toplumda meydana getirdiği sonuçlar göz önüne alınarak 1 Kasım’da yapılması düşünülen Kobani’ye destek yürüyüşünün demokratik sınırlar içerisinde kalmasını ve yapılmasını, toplumun can ve mal güvenliğini tehdit edecek şiddet hareketlerine dönüşmemesini özellikle sorumluluk sahibi herkesten talep ediyoruz.”

Çözüm sürecinin önemli ve değerli olduğunun da altını çizen Ebedinoğlu, herkesin bu sürecin akamete uğramaması için azami çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), IŞİD'in kuşatma ve saldırısı altında bulunan Kobani'ye destek için 1 Kasım Cumartesi günü dünya ölçeğinde yapılacak eylemlere katılma çağrısında bulunmuştu. DBP'nin çağrısında Türkiye'nin kentlerinde yapılacak eylemlere herkesin bulunduğu şehirde katılması istenmişti.
 

Kaynak: Al Jazeera Türk