Federal Kürdistanda Türkmen Türkçesi Resmi Dil Oldu

Federal Kürdistan Parlamentosu, Türkmen Türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını kabul etti Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Maruf:

Federal Kürdistanda Türkmen Türkçesi Resmi Dil Oldu
2.11.2014 - 20:06
2534

 Federal Kürdistan Parlamentosu, Türkmen Türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını kabul etti Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Maruf: "Bu yasaya göre Kürdistan bölgesinde Kürtçe ve Arapçanın yanı sıra artık Türkmen Türkçesi de resmi dil olarak devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.


Türkmen nüfusun yüzde 20 oranında olduğu bölgelerde Türkmen Türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını öngören yasa tasarısı Federal Kürdistan Parlamentosu'nda onaylandı. 

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu yasanın önemine dikkati çekerek, "Bu yasaya göre Kürdistan bölgesinde Kürtçe ve Arapçanın yanı sıra artık Türkmen Türkçesi de resmi dil olarak devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak. Bunun için Türkmen nüfusun yüzde 20 çoğunlukta olması gerekiyor. Hali hazırda Erbil ve Süleymaniye'nin Kifri ilçesi bu şartlara sahip. Buradaki Türkmenler için önemli bir süreç başlıyor" dedi. 

"Yeterli altyapımız var"

Maruf, 1993'ten beri Türkçenin okullarda eğitim dili olarak kullanıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Türkmenler, bu konuda yeterli altyapıya sahip. Kürdistan Bölgesi Eğitim Bakanlığı'na bağlı tamamen Türkçe eğitim veren Erbil'de 13 ve Süleymaniye'de 3 okul bulunuyor. Ayrıca bugüne kadar binlerce öğrenci, Erbil'deki Selahaddin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yeteri kadar kadromuz var."

Federal Kürdistan'ın Parlementosunu aldığı bu kararla, Ortadoğu'da Demokrasinin en iyi işleyen Bölgensinin Kürdistan Bölgesi olduğunu bir kez daha gösterdi.

http://www.nerinaazad.com/status/post-14149297847683-federal-kurdistanda-turkmen-turkcesi-resmi-dil-oldu