Boğazı kesilen HDP PM üyesi Ahmet Karataş ağır yaralı

Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü binasına giren bir saldırgan,

Boğazı kesilen HDP PM üyesi Ahmet Karataş ağır yaralı
4.11.2014 - 12:09
2405

 Halkların Demokratik Partisi'nin başkent Ankara'daki Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan İl Başkanlığı binasına giren bir saldırgan HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş'a saldırdı. Saldırgan Karataş'ı bıçakladı. 

Ağır yaralanan Karataş, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Bilinci açık olan Karataş ilk ifadesini de hastanede verdi. 

Polis, kaçan saldırganın yakalanması için çevredeki güvenlik kameralarını inceledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş şube Müdürlüğü ekipleri, Mithatpaşa'daki parti binası önünde Karataş'ı bıçakla yaraladığı iddia edilen E.A'yı, Altındağ'da akrabasının evinde yakalandı. Zanlı ifade için emniyete götürüldü. Zanlının Ankara nüfusuna kayıtlı ve 1986 doğumlu olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı abonelerine geçtiği haberde, "Saldırganın il dışından geldiği ve partide kendisiyle ilgilenilmediği gerekçesiyle çıkan tartışma sonucu saldırıyı gerçekleştirdiği" iddiasına yer verdi. 

Al Jazeera'ye konuşan HDP'den bir yetkili ise saldırganın Karataş'a Erzurum'dan geldiğini ve görüşmek istediğini söylediğini anlattı.

HDP Eş Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç saldırının planlı olduğunu söyledi. Oluç'un verdiği bilgiye göre 20-25 yaşlarında bir genç saldırıdan önce il başkanlığını arayarak binada kimlerin olduğunu sordu. 

Tuncel ziyaret etti

Saldırıyı sabah saatlerinde Twitter hesabından duyuran HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Karataş'ı hastanede ziyaret etti. Saldırının hükümetin açıklamaları nedeniyle yapıldığını savunan Tuncel olayda IŞİD şüphesi olduğunu iddia etti: 

''Ahmet Karataş'ın boğazından kesilmiş olması nedeniyle faillerde IŞID şüphesi var. Bu saldırının bir amacının olduğunu düşünüyoruz. Saldırılara neden olan zemin de önemli. Yapılan siyaset bilimi saldırılara neden oldu. Cumhurbaşkanı'nın Başbakan'ın partimize karşı hedef alan sözleri oldu. 6-7 ekim olaylarından bu yana parti yöneticilerimiz tehdit ediliyor."

Tuncel, saldırının siyasi olduğunu savundu: 

"Gergin ortamın kimseye faydası yok. Hedef göstermenin kimseye kazancı olmayacaktır. Saldırıya zemin hazırlayan siyasi söylem önemli, saldırıların hiç biri bizi yıldıramaz. Saldırılar siyasidir. Arkadaşımız sağlığına kavuştuğunda daha detaylı bilgi verecektir. Bu aşama söyleceklerimiz bu kadar.''

"Ahmet Karataş'la saldırganın randevulaştığı bilgisi var. Karataş saldırganı tanıyor mu? sorusuna Tuncel, ''Saldırganın randevulaşması söz konusu değildir. Parti kaçta açılıyor diye aramış sadece partinin açılış saatini öğrenmiştir. Partinin kapısı herkese açık. şimdiye kadar kimseye kapatılmadı. Bu saatten sonra da kapatılmayacaktır.'' dedi.

Kaynak: Al Jazeera ve DHA