Uçağın ve sarayın sahibi millet

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Başbakanlık hizmet binaları ile Cumhurbaşkanının yeni uçağıyla ilgili eleştirilere yanıt verildi: Tüm bu imkanların gerçek sahibi sadece millettir.

Uçağın ve sarayın sahibi millet
6.11.2014 - 15:59
1164

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Başbakanlık hizmet binaları ile Cumhurbaşkanı'nın yeni uçağıyla ilgili eleştirilere yanıt verildi: Tüm bu imkanların gerçek sahibi sadece millettir.

 Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "Son dönemde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık hizmet binaları ve devlet ricaline millete hizmet için tahsis edilen ulaşım imkânları üzerinden yapılan tartışmalarda kamuoyunun yanlış yönlendirildiği görülmektedir." denildi.

Açıklamada gerek Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık binaları gerekse hava ulaşımında kullanılan araçların şahıslara değil hizmet makamlarına tahsis edildiği vurgulandı:

"Milletimizin oylarıyla bu görevlere gelen devlet ricali görevde kaldıkları süre içinde bu imkânları devlete ve millete hizmet yolunda kullanacak, anayasal çerçevede demokratik seçimlerle görevden ayrıldıklarında yerlerine gelenlere emaneti teslim edeceklerdir.Tüm bu imkânların gerçek sahibi sadece millettir. Emanetin kime verileceğine de yine sadece aziz milletimiz karar verecektir."

Başbakanlık, milletin ve devletin itibarını temsil eden hizmet binaları ve araçları üzerinden art niyetli polemikler yapıldığını, bunun kimseye fayda sağlamadığını belirtti. 

Açıklamada başta yargı kurumları, bakanlıklar ve bir çok kamu binaları için büyük yatırımlar yapıldığı, devletin bir çok biriminin hizmetin gereğine yakışır imkanlara kavuşturulduğu kaydedildi, bu durumdan kimsenin rahatsız olmaması gerektiği vurgulandı: 

"Türkiye büyümektedir. Ülkemiz dünyada hak ettiği yeri hızla alırken temsil ve hizmet imkânlarının aynı şekilde büyümesinden ve milletimize layık standartlara ulaşmasından kimse rahatsız olmamalıdır."

Uçak ve sarayın maliyeti

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Pazartesi günü 2015 bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak kullanılmaya başlanan Beştepe'deki hizmet binasının proje bedelinin toplam 1 milyar 370 milyon lira olduğunu açıkladı. Şimşek, yeni Cumhurbaşkanlığı uçağı için Türk Hava Yolları aracılığıyla alınmış ve devrinin yapılmamış olması nedeniyle bütçeden henüz bir ödeme yapılmadığını söyledi. Şimşek, uçağın sözleşmede yer alan satın alma bedeli ile uçak içinde yapılan bazı düzenlemelerle birlikte toplam maliyetinin 410 milyon lira olduğunu da açıkladı. Muhalefet bu miktarlara tepki gösterdi. 

CHP'nin Cumhurbaşkanlığı uçağına, MHP'nin ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 1000 odasının nasıl kullanılacağına ilişkin Meclis'e verdiği soru önergeleri bulunuyor. 

Kaynak: Başbakanlık Basın Merkezi