İslami çevreler çözüm sürecinde gözlemci rolünü tartıştı

İslami çevrelerce Ankarada düzenlenen "Adil Bir Barış İçin: Çözüm Süreci ve Barışın İmkanları Çalıştayı" sonrası açıklama yapan yazar Hidayet Şefkatli Tuksal, kırılgan bir niteliğe sahip çözüm süreci için yerel gözlemcilerin katkısına ihtiyaç olduğunu söyledi.

 İslami çevreler çözüm sürecinde gözlemci rolünü tartıştı
16.11.2014 - 21:24
1667

 

İslami çevrelerce Ankara'da düzenlenen "Adil Bir Barış İçin: Çözüm Süreci ve Barışın İmkanları Çalıştayı" sonrası açıklama yapan yazar Hidayet Şefkatli Tuksal, kırılgan bir niteliğe sahip çözüm süreci için yerel gözlemcilerin katkısına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ankara'da İslami çevreler tarafından düzenlenen "Adil Bir Barış İçin: Çözüm Süreci ve Barışın İmkanları Çalıştayı" sona erdi. Metropol Hotel'de MAZLUMDER'in de aralarında bulunduğu ve İslami kesimlerin ağırlıkla katıldığı çalıştay sonrası açıklama yapan yazar Hidayet Şefkatli Tuksal, henüz sonuç bildirgesi oluşturulamadığı ve yeni çalıştaylar düzenlenerek farklı kesimlerin de katılımıyla ortak bir bildirgenin hazırlanacağını belirtti.

 "Sivil Müslümanlar olarak barış sürecinin takipçisi olacağız" diyen Tuksal, sürecin kırılgan bir şekilde de olsa ilerlediğini, ancak bu kırılganlığı ortadan kaldırmak için barışın sivil oluşumlar aracılığıyla toplumsallaşması gerektiğini söyledi.

 Sivil oluşumların barış sürecinin tarafları olan hükümet ve PKK'ye baskı unsuru olacağını belirten Tuksal, "Kırılganlığı ortandan kaldırmak için barış sürecini toplumsallaştırılmasına çalıştıklarını" ifade etti. Tuksal, süreç için ABD gibi uluslararası gözlemciler yerine, yerel gözlemcilerin aktif olmasını konuştuklarını belirterek,"Özellikle sivil toplum kuruluşlarındaki kadınların bu süreçte gözlemci olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını" paylaştı. (diha)