Karma eğitim oylanmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı Antalyada devam eden Milli Eğitim Şurasında karma eğitimle ilgili bir oylama yapılmayacağını açıkladı.

Karma eğitim oylanmayacak
4.12.2014 - 15:46
975

 Milli Eğitim Bakanlığı, 19. Milli Eğitim Şurası'nın gündeminde olmamasına karşın tartışılan karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması önerisinin kesinlikle oylanmayacağını açıkladı.

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, şuranın başından bu yana komisyonlarda kişisel ve kurumsal olarak önerilen karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması konusunun oylamaya dahi alınmayacağını belirtti. Karip, "Karma eğitim veya başka  gündem dışı hiçbir şey şurada öneri olarak kabul edilemez, genel kurul oylamasına sunulamaz" dedi.

Şuranın, dört ana gündem maddesi öğretmen ve eğitimcilerin niteliği, okul güvenliği, müfredat.

Resmi gündemde yok ama tartışması var

Karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması tartışması, şuranın resmi gündeminde olmamasına rağmen en çok tartışılan konu oldu. Eğitim Bir Sen, şûra öncesinde gündem dışında da önerileri olduklarını belirterek, okul öncesinde din eğitimi verilmesini, karma eğitim zorunluluğunun kaldırılmasını, turizm ve otelcilik liselerinde alkollü içki dersinin kaldırılmasını talep edeceğini söylemişti.

Şura'nın ilk gününde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, karma eğitim zorunluluğunun kaldırılması konusununun şûranın gündemi olmadığını ısrarla vurgulamıştı. Avcı, “Şûra Yönetmeliği'ne göre şûrada hangi konuların nasıl görüşüleceği net olarak tanımlanıyor. Şüphesiz üyelerin, kurumların, sendikaların değişik konularda açıklama yapması anlaşılır. Ancak tüm bunlar şûra gündemini bağlayan konular değil. Şûra konu başlıkları belli. Üyelerimizin kendi kararları şûra kararları gibi yansıtılmamalı" demişti.

Kaynak: Al Jazeera