Arınç Hak-Parı ziyaret etti

TC başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çözüm sürecinde sadece HDP muhatap alınıyor" eleştirilerinin ardından

Arınç Hak-Parı ziyaret etti
19.12.2014 - 00:51
1143

 TC başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Çözüm sürecinde sadece HDP muhatap alınıyor" eleştirilerinin ardından Hak ve Özgürlükler Partisi'ni (Hak-Par) ziyaret ederek, "Kürt kimliğiyle siyaset yapan siyasetçilerle, platformlarla, partilerle görüşürüz, görüşmeliyiz" dedi.Bülent Arınç, bugün Hak-Par'ı ziyaret etti. Görüşmede Hak-Par Genel Başkanı Fehmi Demir'in yanısıra Hak-Par Onursal Genel Başkanı Kemal Burkay hazır bulundu.


Görüşme öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Arınç, Demir'i genel başkan seçilmesinden dolayı tebrik etmek ve Burkay'la görüşmek için ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Görüşmede “Kürt sorunu” hakkında Hak-Par'ın görüşlerini almak istediğini belirten Arınç, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.


Rûdaw'ın haberinin ayrıntısında şunlar kaydedildi:”
“Rûdaw'ın “çözüm süreci” kapsamında HDP dışındaki Kürt partilerinin dikkate alınmadığı yönündeki eleştirileri hatırlatması üzerine Arınç, şöyle konuştu:“Kürt kimliğiyle siyaset yapan, şiddeti ve silahı reddeden, can ve mal emniyetini tehlikeye atmaktan kaçınan, pasif eylemi kabul eden siyasetçilerle, platformlarla, partilerle görüşürüz, görüşmeliyiz. 'Örgütün, İmralı'nın ve sadece HDP'nin muhatap olarak alınması yanlıştır' diyenler var. Ben bu düşüncelere katılan biriyim. Çözüm süreci hepimizin konusuysa, bu konu üzerinde söz söyleyecek katkı sağlayacak kim varsa onlar da sürece dahil edilmelidir. Onların da düşünceleri saygıyla karşılanmalı ve gereği yapılmalıdır. Bu ziyaretimi ister o kapsamda alın isterseniz nezaket ziyareti olarak alın.”

Başbakan Yardımcısı, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın bir taslak sunduğunun hatırlatılması üzerine, "Değerlendiremiyorum. Taslağı görmedim" diye cevap verdi.

Arınç, “Taslakla ilgili sadece Kandil ve HDP kaynaklı bilgiler bulunuyor. Bu bilgileri ilgili kurumlarımız değerlendirir. Bu konu üzerinde görüşmeler yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Arınç, eğer ciddi bulurlarsa bazı konuları hükümet olarak atılacak adımları tespit edeceklerini kaydererek, "Her gün konuşan insanların sözüne bakarak çözüm sürecinin rotasını tayin edemeyiz" ifadesini kullandı.

Hak-Par Genel Başkanı Demir ise Hak-Par'ın başından beri şiddeti dışlayan bir parti olduğunu belirterek, "Türkiye'de siyasete yeni bir tarz getirmeye çalışıyoruz. Çözüm üretenin kim olduğuna değil, ne söylediğine bakıyoruz" dedi.

Kemal Burkay ise, daha önce de Türkiye'ye geldiğinde Arınç'ı ziyaret ettiğini anımsatarak, "Kutuplaşma değil, uzlaşma arayan insanlarız. Sorunların diyalog yoluyla çözümünden yanayız. Türkiye'nin Ortadoğu'daki çatışma ortamından uzak durabilmesi, Kürt sorunu ve diğer sorunları diyalog yoluyla çözmesine bağlı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Burkay, "Can Taşır Dicle" ve "Rubailer" adlı şiir kitaplarını Arınç'a hediye etti. Arınç da Burkay'ın sanatçı kimliğini anımsatarak kitaptan bir şiiri okudu.

Arınç, salonda bulunan Abdülmelik Fırat'ın fotoğrafına da dikkat çekerek "Birlikte siyaset yaptığımız dönemde Necmettin Erbakan da kendisini çok severdi. Bayram Bozyel'i de hatırlıyorum, Sertaç Bucak'ı da hatırlıyorum. Bunların hepsi Türkiye için çok değerli siyasetçilerdir" dedi.

Arınç ve Hak-Par heyeti daha sonra başbaşa görüştü.“

Öte yandan konuyla ilgili Sabah gazetesinin haberinde de şunlar kaydedildi:”Bülent Arınç, ´Çözüm Süreci Türkiye için çok önemlidir. Türkiye'nin kronikleşmiş bir sorununu çözmek için bütün yurtseverler, ülkesini, milletini sevenler mutlaka iyi düşünmek, olumlu, pozitif davranmak ve olumlu kararlar almak durumundadır´ dedi.

Hak ve Özgürlükler Partisini (HAK-PAR) ziyaret eden Arınç, 12-13 yıllık olan partinin başına çok şeyler geldiğini, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmak istendiğini anımsatarak, mücadelesini demokratik, barışçıl yöntemlerle sürdürdüğünü kaydetti.

Hukukun üstünlüğüne inanan, özgürlükçü ve çoğulcu bir parti olan HAK-PAR'ın, 1,5-2 ay önce kongresini yaptığını hatırlatan Arınç, Genel Başkan Kemal Burkay'ın yerine Fehmi Demir'in seçildiğini hatırlattı.

Demir'i geçmişten bu yana tanıdığını ifade eden Arınç, ziyaretinin birinci amacının, büyük kongresini yapmış HAK-PAR'ı tebrik etmek ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar dilemek olduğunu söyledi.

Ziyaretin ikinci sebebinin ise Burkay'la görüşmek olduğunu dile getiren Arınç, şunları kaydetti:
"Kısmet olursa fırsat bulabilirsek, ülkemizin içinde bulunduğu sorunları, temelde Kürt sorununu, çözüm sürecini, bu konuda yapılabilecek işleri, kendilerinin buna olacak katkılarını, kendi ağızlarından duymak istiyorum. Biz, Hak ve Özgürlükler Partisi ile geçmişte de görüşürdük, bazen genel başkanıyla, bazen diğer arkadaşlarımızla. Ama bu genel merkezlerinde, bir resmi ziyaret olarak lütfen kabul edin. Buna benzer ziyaretlerimizi, eğer Kürt kimliği üzerine siyaset yapmayı tercih etmiş partilerimiz varsa ve bunlar şiddeti, silahı reddederek, barışçı yöntemlerle bu işi yapacaklarsa onlarla da samimi diyalog içerisinde olacağız. 

Çözüm Süreci Türkiye için çok önemlidir. Türkiye'nin kronikleşmiş bir sorununu çözmek için bütün yurtseverler, ülkesini, milletini sevenler mutlaka iyi düşünmek, olumlu, pozitif davranmak ve olumlu kararlar almak durumundadır. Ben, Hak ve Özgürlükler Partisinin bu konuda barışı tercih ettiğini, şiddetten uzak olduğunu, demokratik yöntemlerden vazgeçmediğini, evrensel hukuk prensipleriyle doğrudan ilgili yöntemleri seçtiğini biliyorum. Bugün de ben onlara birkaç cümle söyleyeceğim ama daha çok onların bazı konular üzerindeki düşüncelerini alacağım."

http://tr.rizgari.com/modules.php?name=News&file=article&sid=49079