12 ilde polise operasyon

Gaziantep merkezli 12 ilde "yasadışı dinleme" suçlamasıyla polislere operasyon başlatıldı, Gözaltına alınan polis sayısı 22 oldu.

12 ilde polise operasyon
5.01.2015 - 15:19
1535

 Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "yasadışı dinleme" iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 12 ilde operasyon başlattı. Operasyon yapılan iller; Gaziantep, Adıyaman, Kayseri, Afyonkarahisar, Batman, Bingöl, Hatay, Erzurum, Karabük, Kilis, Malatya ve Tunceli.

Aralarında şube müdürü, amir, başkomiser ve polis memurlarının olduğu 22 polis gözaltına alındı. İki kişi de aranıyor.

Şüpheliler; iş adamı, siyasetçi ve kamu görevlilerini "yasadışı" dinlemekle suçlanıyor.

Batman'da gözaltına alınan İl Emniyet Müdürlüğünde görevli bir başkomiser ifadesi alındıktan sonra Gaziantep'e sevk edildi. Afyonkarahisar'da iki emniyet amiri, Erzurum'da 1'i komiser 2 polis, Karabük'te bir polis memuru, Kayseri'de bir 4. sınıf emniyet müdürü ile Tunceli ve Malatya'da birer polis memuru da gözaltına alındıktan sonra Gaziantep'e gönderildi.

Kayseri Polis Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan ve operasyon kapsamında gözaltına alınan 4. sınıf emniyet müdürü daha önce Gaziantep'te İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapıyordu.

Gözaltına alınan polisler arasında Gaziantep Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan, ancak son bir yıl içinde farklı birimlerde görevlendirilen polisler de var.

Evlerinde gözaltına alınan polisler, Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken yapılanların "algı operasyonu" olduğunu ve haksızlığa uğradıklarını söyledi. Gözaltına alınan polislerden Mehmet Zeki Ç.'nin eşi ise, kocasının uzun yıllardır istihbaratçı olarak çalıştığını ve son bir yıldır adliyede görevlendirildiğini belirterek, "Eşim hak, hukuk yemedi. Terörle, teröristle mücadele etti. Eşimle gurur duyuyorum" dedi.

Kaynak: DHA, AA