İstanbul ve 4 ilde okullara kar tatili

İstanbulda beklenen yoğun kar yağışı ve soğuk nedeniyle, anaokulları ile ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi. Bingöl, Tunceli, Bitlis ve Uşakta da okullar tatil.

İstanbul ve 4 ilde okullara kar tatili
5.01.2015 - 21:10
1584

İstanbul'da beklenen yoğun kar yağışı ve soğuk nedeniyle, anaokulları ile ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi. Bingöl, Tunceli, Bitlis ve Uşak'ta da okullar tatil.

 İstanbul'da okullar Salı günü tatil edildi. Valilik, gece başlayacak kar yağışının Salı günü öğle saatlerine kadar aralıklarla hafif, öğleden sonra ise etkisini artırarak yer yer yoğun olacağının tahmin edildiğini açıkladı. 

Valilik açıklamasına göre, kuvvetli kar yağışının yanında, mevsim normallerinin altında seyredecek düşük sıcaklık, kuvvetli poyraz fırtınası ve akşam saatlerinden itibaren görülecek buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bu nedenle anaokulları ile ilk, orta ve liselerde eğitim ve öğretime 6 Ocak Salı günü bir gün süre ile ara verildi. 

Açıklamaya göre, aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personel idari izinli sayılacaklar. 

'-10 derece görülecek'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gündüz saatlerinde yapılan yazılı açıklamaya göre de kar yağışı Salı ve Çarşamba günü devam edeceğini bildirmişti. Açıklamaya göre; hissedilen sıcaklıklar ise Salı günü -5, Çarşamba günü -10 olacak.

Dört ilde daha okullar tatil 

Bingöl'de yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime Salı günü bir gün ara verildi. Tunceli ve ilçelerinde ise sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi.

Kar yağışı nedeniyle Nazimiye, Pülümür ve Hozat İlçeleri'nde okullar Salı gününden itibaren iki gün, Ovacık ve Mazgirt'te bir gün, il merkezi ve Çemişgezek İlçesi'nde de taşımalı eğitim yapılan okullar bir gün valilik kararı ile tatil edildi.

Ayrıca Tunceli merkez ve ilçelere bağlı 350 köy yolu da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Uşak Valiliği de; soğuk hava ve beklenen kar yağışı nedeniyle kent genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların Salı günü tatil edildiğini duyurdu.

Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan hamile ve engelli personelinde idari izinli olduğu açıklandı.

Karın eğitime ara verdiği illerden biri de Bitlis oldu. Bitlis'te üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı akşam saatlerinde etkisini artırdı.

Bitlis Valiliği yoğun kar yağışı nedeniyle Bitlis merkez ve merkeze bağlı köylerde eğitime iki gün (Salı-Çarşamba) ara verdiklerini açıkladı.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı