Stardan çıkarılan Eser Karakaş: O ifadeleri kullanmam doğru değildi, kendime yakıştıramadım!

Kıçımın muhafazakârı ve apış arası muhafazakârı ifadelerinin yer aldığı söyleşisi nedeniyle işten çıkarılan Karakaş: Son dönemde iki yazım yayımlanmadı

Stardan çıkarılan Eser Karakaş: O ifadeleri kullanmam doğru değildi, kendime yakıştıramadım!
7.01.2015 - 15:07
2069

'Kıçımın muhafazakârı' ve 'apış arası muhafazakârı' ifadelerinin yer aldığı söyleşisi nedeniyle işten çıkarılan Karakaş: Son dönemde iki yazım yayımlanmadı

 Star gazetesi, bir gazeteye verdiği söyleşide kullandığı “kıçımın muhafazakârı”, “apış arası muhafazakârı” ifadeleri nedeniyle yazarı Eser Karakaş ile yollarını ayırdı. T24’e konuşan Karakaş, “Röportajın içeriğinin tamamen arkasındayım ama o ifadeleri kullanmam doğru değildi, kendime yakıştıramadım” dedi. Son dönemde iki yazısının Star gazetesi yönetimi tarafından yayımlanmadığını belirten Karakaş, Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak’ın sabah kendisini aradığını ve işten çıkarmayı bildirdiğini söyledi. Albayrak’ın üzgün olduğunu söylediğini aktaran Karakaş, “Keşke daha önce istifa etseydim, demediğini” belirtti.

Star gazetesinde ekonomi yazarı olan Eser Karakaş, Birgün gazetesinde 31 Aralık 2014’te yayımlanan söyleşisinde dikkat çeken şu ifadeleri kullandı: 

“AK Parti muhafazakâr bir parti değildir. Oportünist (fırsatçı) bir partidir. (…) Muhafazakâr bazı değerlerin özünü korumaya çalışır. Türkiye’de korunacak en önemli şeylerden biri İstanbul’un siluetidir, dünya mimarlık tarihinin en iyi korunmuş siluetlerinden biridir. AK Parti döneminde OnaltıDokuz kuleleri dikildi silueti mahfeden. Onu yapan adamı da tanıyorum, kendisine muhafazakâr diyor. Kıçımın muhafazakârı. Muhafazakârsan bunu yapamazsın. Bizde kendine muhafazakâr diyenler ancak apış arası muhafazakârıdır.”

Birgün’e verdiği söyleşiyi gözden geçireceğini ancak bir yolculuğu nedeniyle yapamadığını söyleyen Eser Karakaş, “İletişim kazası oldu. Onlar da bunun maliyetini gösterdiler” dedi. “Daha kibar ifadeler kullanabilirdim” diyen Karakaş, ilgili sözlerinin “bazı çevreleri rahatsız ettiğini” aktardı. 

Yayın Yönetmeni: Çok üzgünüm 

İşten çıkarılmasının nasıl söylendiğini sorduğumuz Karakaş, “insani bir sürtüşme olmadığını” vurgulayarak “Bu sabah bildirildi. Genel Yayın Yönetmeni (Nuh Albayrak) aradı, yazının çok tepki çektiğini söyledi. Ben de tamam dedim. Çok üzgün olduğunu söyledi” yanıtını verdi.

‘Mehmet Metiner’in bugün Taraf’ta yazması mümkün mü?’

Star gazetesinde yazmaya başladığı dönemde çizgilerinin büyük ölçüde örtüştüğünü söyleyen Karakaş, “AKP değişince Star da değişti, çizgiler bu kadar farklı olunca olmuyor” ifadesini kullandı ve “Mehmet Metiner’in bugün Taraf’ta yazması mümkün mü” diye sordu. Karakaş, “AKP, Türkiye’ye 2007, 2008’e kadar önemli bir dönüşüm geçirtti. 

‘İki yazım yayımlanmadı’ 

AKP’nin böyle savrulmuş olması Türkiye için son derece sıkıntılı bir durum” dedi. “AKP’nin bugün Milli Güvenlik Kurulu’na, kırmızı kitaba yaslandığını söyleyen Karakaş, “Gazete ile yollarının ayrılacağının belli olduğunu” söyledi. Birgün’e verdiği söyleşinini bir vesile olduğunu belirten Eser Karakaş, “Yazılarınıza ilişkin uyarı oldu” sorusuna cevaben “Son zamanlarda iki yazım yayımlanmadı” dedi.

Karakaş, Star’ın dönüşümünün yeni olmadığını, başyazarı Mehmet Altan ile yollarını 2012’de ayırdığını hatırlatıp “Keşke istifa etseydim, diyor musunuz” sorumuza şu yanıtı verdi:

“Hayır. Ben böyle bakmıyorum. Star gazetesi benim görüşlerimi belirtmem için bir alandı. Ben bana tanınan olanağı kullandım. Laikçiler sevmiyor, AKP’liler sevmiyor derken bundan sonra görüşlerimizi açıklayabileceğimiz mecralar bulmak zor.”

‘Benim üslubumda ‘o çaldı’ demek yoktur’ 

Yolsuzlukları yeterince yazdığını düşünüp düşünmediğini de sorduğumuz Eser Karakaş, “Benim üslubumda ‘o çaldı’ demek yoktur. Ben yolsuzluğun nerelerden kaynaklandığını yazdım; kimsenin ilgilenmediği imar hukuku, ihale kanunu üzerinde durdum. İnternetten aratın, bu kelimeleri son üç dört yılda en çok kullanan yazar benimdir” dedi. 

‘En uzak olduğum ülkücü çizgide bile…’ 

Karakaş, “Bundan sonra nerede yazmayı düşünüyorsunuz, örneğin Zaman’dan teklif gelse ne dersiniz” sorusu üzerine “Şu an başka bir şey düşünmüyorum. Ama herhangi bir yerden teklif gelirse düşünürüm” yanıtını verdi. “Bana karışılmasın yeter” diyen Eser Karakaş, “Bu koşulla en uzak olduğum ülkücü çizgide bile yazarım. Ama çizgiler çok farklı olunca ne olduğu da ortada” ifadesini kullandı.

http://t24.com.tr/haber/stardan-cikarilan-eser-karakas-o-ifadeleri-kullanmam-dogru-degildi-kendime-yakistiramadim,282941