İlhami Işık: Hedef ülke Fransa

Hür Haber Yazarı İlhami Işık bugün Pariste yaşanan rehine krizlerini, Charlie Hebdo dergisi saldırganları kardeşlerin öldürülmesini ve yankılarını değerlendirdi.

İlhami Işık:  Hedef ülke Fransa
10.01.2015 - 07:55
1907

 Charlie Hebdo saldırısı zanlıları Kauşi kardeşler Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en- Goele kasabasında bir matbaaya girdi. Kauşi kardeşlerin bulunduğu matbaa polis tarafından kuşatılmışken, başka iki saldırganın Paris'in doğusunda Porte de Vincennes'da bulunan bir markete saldırıda bulundukları ve aralarında çocukların da bulunduğu 6 kişiyi rehin alarak Kauşi kardeşlerin bulunduğu matbaayı saran polislerin geri çekilmesini istemişlerdi. Gün boyu yaşanan ikna çalışmalarından herhangi bir sonuç elde edemeyen polis, akşam saatlerinde iki ayrı binaya eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda 3 saldırgan ve 4 rehinenin öldürüldüğünü bildirdi.


Hür Haber Yazarı İlhami Işık yaşananları değerlendirdi:

HEDEF ÜLKE FRANSA

Yaşananlar tamamiyle istihbarat örgütlerinin, devletlerinin siyasetine yön vermek için yapılmıştır. Hedef ülke ise; İsrail politikalarının artık bir yük haline geldiği, Filistin ve Suriye konusunda Avrupa'nın genelinden çok daha farklı bir tavır sergileyen Fransa.

"KONUŞMAMALARI İÇİN ÖLDÜRÜLDÜKLERİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Charlie Hebdo dergisi faillerinin konuşmamaları adına öldürüldüklerini düşünmüyorum. Bu iki kardeş de Fransız ve ABD istihbaratı tarafından izlenen, farklı suçlardan ceza evine girmiş, Yemen'de eğitim aldıkları bilinen yani uyuyan hücreler olmayan suçlular.

YAŞANANLARIN İSLAM İLE İLGİSİ YOK

Eğer sorun İslami hassasiyet sorunu olsaydı Fransa bunun yaşanacağı son ülkeydi. Üç yıl önce gerçekleşen bir karikatür olayı sebebiyle olsaydı Danimarka'da yaşanırdı. Irak işgalinin bıraktıkları hala dururken ve Suriye'deki vahşeti destekleyen ülkeler belli iken Fransa bunun yaşanacağı son ülke olurdu.

YAŞANANLAR İKİ ŞEKİLDE SONUÇLANABİLİR

Fransa, kendisine karşı başlatılan bu eylemler karşısında ya Suriye ve Filistin konusundaki tavrından taviz verip geri adım atacak ya da Libya'da olduğu gibi adım atan ilk ülke olacak. Fransa'nın neyi tercih edeceğini önümüzdeki günlerde Suriye'deki gelişmelerden anlayacağız.

http://www.hurhaber.com/ilhami-isik-hedef-ulke-fransa/haber-692831#.VLBUzPJEnc9.facebook