TIR aramasında yasak kararı

MİT TIRlarının aranmasıyla ilgili mahkemeden yayın yasağı kararı çıktı. Aramaya ilişkin tutanakları yayınlayan internet sitelerine erişim engelleniyor.

TIR aramasında yasak kararı
14.01.2015 - 17:57
1150

 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin, Hatay'ın Kırıkhan ilçesi ve Adana'da MİT'e ait araçların 19 Ocak 2014 tarihinde durdurulması ve aranması olayıyla ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayının yapılmasının yasaklanmasına karar verdiğini duyurdu.

İnternette, aramaya ilişkin tutanakları yayınlayan internet sitelerine erişim yasağı getirildi. Bu konudaki içeriği kaldırmayan siteler engelleniyor.  

Yasağın Google, Facebook ve Twitter’ı da kapsaması üzerine, bu sitelerin yönetimleri, tutanakların yayınlandığı URL’leri kaldırdı. Söz konusu içerik kaldırıldığı için bu sitelere engelleme kararı uygulanmadı.

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent, yasak kararının gece yarısı kendilerine iletildiğini söyledi:

"Kararı, erişim sağlayıcılarına ulaştırdık. Twitter, Google ve Facebook'un söz konusu URL'leri çıkardığı Birliğimize bildirildi. Twitter'ın avukatı söz konusu URL'lerin engellendiğini sözlü olarak, Facebook ve Google ise yazılı olarak bildirdi. Şu an herhangi bir sorun yok" 

Başsavcı görevden alındı

İçinde ‘silah ve mühimmat’ olduğu iddia edilen üç TIR, 19 Ocak’ta Savcı Aziz Takçı’nın talimatıyla jandarma ekipleri tarafından Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Ceyhan gişelerinde durdurulup aranmıştı.

Ardından TIR’daki malzemelerle ilgili tutanak da hazırlanırken, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve bazı MİT görevlilerinin devreye girmesiyle TIR'ların yoluna devam etmesi sağlandı.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, TIR’ların Türkmenlere yardım taşıdığını belirterek, bu kriz nedeniyle Gülen Cemaati'ni işaret etmiş, arama yaptıran savcıyı ihanetle suçlamıştı.

Olayın ardından, Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Antalya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne atanmış, arama emrini veren Savcı Aziz Takçı'nın ise yetkileri alınmıştı.

TIR’ları durduran Adana İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay da görevden alınmış, arama ile ilgili olarak da 'casusluk soruşturması' açılmıştı.

Adana merkezli Cemaat - hükümet krizinde bir başka gerilimde de Adana'da yasadışı dinleme iddialarına adı karışan dokuz polise dava açılmıştı.

Kaynak: AA