Sofra Beştepeye taşındı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde başlatılan "Çankaya Sofrası" geleneğini Beştepedeki Cumhurbaşkanlığı Sarayına taşıdı. İlk yemek bugün verldi.

Sofra Beştepeye taşındı
14.01.2015 - 17:59
1853

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde başlatılan "Çankaya Sofrası" geleneğini Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşıdı. İlk yemek bugün verldi.

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlayacağı isimler arasında akademisyenler, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve yardımcısı ile Erdoğan'ın danışmanları da yer aldı.

Erdoğan'ın öğle yemeğine akademisyenler Hüseyin Hatemi, Atilla Yayla, Ahmet Çiğdem. Burhanettin Duran, Mesut Hakkı Caşin, Fahrettin Altun, Ümit Meriç, Alev Erkilet ve Gülnur Aybet ile buluştu.Yemeğe AK Parti'den Osman Can ile Edibe Sözen de katıldı.

Akil İnsanlar Grubu'nda yer alan Fuat Keyman ve Beril Dedeoğlu da yemekte yer aldı. Psikolog/Yazar Kemal Sayar ile Erol Göka, Pollmark Araştırma Şirketi'nden İbrahim Dalmış ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Savaş Barkçin de Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nın konukları arasında.

Başbakanlığı döneminde Erdoğan'ın özel danışmanlığı'nı yapan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da Saray'daki yemeğe katıldı.

Çankaya Sofrası geleneği

Çankaya Sofrası, Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın çevresiyle bir araya gelip Kurtuluş Savaşı yılları ile sonrasında önemli kararları alıp tartıştığı bir sofraydı.

Bu sofraya, önce bugün Müze Köşk olarak adlandırılan tarihi bina sahne oldu. Bu gelenek 1932 yılından sonra Pembe Köşk'te devam etti.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevi sırasında bu geleneği yeniden hayata geçirdi. Gül, "Çankaya Sofrası"nda akademisyenleri, sanatçıları, kültür ve edebiyat dünyasının önemli isimlerini, tarihçileri ve siyasetçileri ağırlamıştı. 

Kaynak: Al Jazeera