Bir ASELSAN mühendisi daha öldü

ASELSANda çalışan 28 yaşındaki mühendis Erdem Uğur, Çankayadaki evinde ağzında tüp hortumu dayalı halde ölü bulundu.

Bir ASELSAN mühendisi daha öldü
15.01.2015 - 16:48
1226

ASELSAN'da çalışan 28 yaşındaki mühendis Erdem Uğur, Çankaya'daki evinde ağzında tüp hortumu dayalı halde ölü bulundu.

 İki gündür işe gitmediği için arkadaşları 28 yaşındaki Erdem Uğur'un Cebeci Mahallesi’ndeki evine geldi. Kapının açılmaması üzerine Uğur'un arkadaşları polis ekiplerine haber verdi.

Uğur'un odasında, "Dikkat et gaz açık" yazılı bir not bulan polis ekipleri, aynı zamanda yatakta mutfak tüpüne bağlı bir hortum da tespit etti. Erdem Uğur, yatağında üzerinde battaniye örtülü ve ağzına hortum dayanmış halde bulundu.

ASELSAN'dan mühendis Uğur'un evinde ölü bulunmasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada "Değerli çalışanımız Erdem Uğur 15 Ocak 2015 tarihinde evinde ölü bulunmuştur. 12 Şubat 2014 tarihinden beri ASELSAN'da Ölçüm ve Kalibrasyon Mühendisi olarak görev yapan değerli çalışanımızın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Erdem Uğur'u rahmetle anıyor, ailesinin kederini ASELSAN Ailesi olarak bizler de paylaşıyoruz." denildi. 

2006’dan beri 8. ölüm

ASELSAN çalışanlarından Hüseyin Baş Bilen, 4 Ağustos 2006'da Ankara'nın Kavaklı köyü Aydıncık Mahallesi Mezarlık Üstü mevkiinde bir tarla içinde, park halindeki otomobilinde, boynu ve sol bileği kesilmiş şekilde ölü olarak bulunmuştu. Jandarma raporunda, otomobilin kapı ve bagajının kilitli olduğu, cesedin boyun ve bilek kısmında kesikler bulunduğu kaydedilerek, otomobilde bir de intihar notu bulunduğu kaydedilmişti.

Cinayet iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında rapor istenen İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesi'nin beş üyesi olayın ''intihar'', üçüyse ''cinayet'' olduğu yönünde görüş bildirmişti. Başbilen, Milli Tank Projesi Atış Kontrol Sistemi Projesi'nde görev yapıyordu. 

Yine ASELSAN çalışanlarından şifre çözümü uzmanı Halim Ünal 16 Ocak 2007’de kendi aracında başından vurularak, aynı görevdeki Evrim Yançeken 24 Ocak 2007’de 7. kattan düşerek öldü. Adli Tıp raporları sonucu iki ölümün de intihar olduğuna kanaat getirildi.

Şüpheli kazalar 

ASELSAN mühendislerinden Burhaneddin Volkan Ekim 2007’de, Zafer Oluk da 5 Mayıs 2008’de askerlik hizmetlerini yaptıkları sırada öldüler.

Ocak 2012’de Mühendis Hakan Öksüz, Eskişehir yolu kavşağında aracıyla bariyerlere çarparak öldü. Kazada cesedi tanınmaz hale gelen Öksüz’ün intihar ettiğine dair bir bilgi yok.

Ağustos 2013’te ASELSAN’da kimyager olarak çalışan Aydan Yener’in kullandığı otomobilin direksiyonu TEM Otoyolu’nda kilitlendi. Yener kazadan sağ kurtuldu. 

Kaynak: DHA, Al Jazeera