Cumhuriyet yazarları ifadeye çağrıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdoya destek için derginin yayınladığı Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer veren Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karanı ifadeye çağırdı.

Cumhuriyet yazarları ifadeye çağrıldı
16.01.2015 - 19:04
1674

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo'ya destek için derginin yayınladığı Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer veren Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ı ifadeye çağırdı.

 Cumhuriyet Gazetesi Charlie Hebdo'ya destek amacıyla, derginin 12 kişinin öldüğü saldırının ardından çıkardığı ilk sayının bir bölümünü yayınlamıştı. Gazetenin köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan da bu sayıda yer alan Hazreti Muhammed karikatürüne köşelerinde yer vermişti.

Basın Suçları Savcılığı da res'en soruşturma başlatmıştı. Savcı Vedat Yiğit, köşe yazarları Çetinkaya ve Karan’ı ifadeye çağırdı.

Savcılık soruşturmayı, TCK'nın 216. maddesindeki "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasına dayandırdı. Ceza Kanunu'nun bu maddesi uyarınca suçlu bulunanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Gazete, 'yaptığı uzun değerlendirmeler sonucu' yayınladığı dört sayfalık seçkide Hazreti Muhammed karikatürüne yer vermemiş, ancak iki yazar söz konusu karikatürü köşelerinde yayınlamıştı.

Cumhuriyet'in söz konusu yayını nedeniyle polis, olası bir gerilime karşı Çarşamba gününden beri gazetenin İstanbul ve Ankara'daki binalarında önlem almış durumda. Gazeteyi protesto etmek isteyen gruplar binaya yaklaştırılmıyor. 

Kaynak: Al Jazeera