Gazeteci Sedef Kabaş’ın 5 yıl hapsi isteniyor

17 Aralık soruşturmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısına yönelik tweet atan gazeteci Sedef Kabaşın “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla 1,5 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın 5 yıl hapsi isteniyor
16.01.2015 - 19:06
1221

 İstanbul Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu müşteki olarak yer aldı. İddianamede gazeteci Sedef Kabaş’ın 26 Kasım 2014’te Twitter hesabı üzerinden “Bu adamı asla unutmayın, 17 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı veren Savcı Hadi Salihoğlu” şeklinde ifadeler yazdığı belirtildi.

Bununla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Sedef Kabaş’ın verdiği ifadede, “Attığı tweette Hadi Salihoğlu’nu herhangi bir kimseye ve örgüte ihbar etmek gibi bir kastının olmadığını” söylediği de iddianamede yer aldı. Örgüt sözünün aklına bile gelmediğini belirten Kabaş’ın herhangi bir tehdidin söz konusu olmadığı şeklinde ifade verdiği de iddianamede anlatıldı.

'Örgütlerin ölüm listesindeyim'

İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun sunduğu şikâyet dilekçesinde “Görevi dolayısıyla terör örgütlerinin ölüm listesine alındığı, hatta 2003 yılının Haziran ayında Bakırköy’da bombalı saldırıya uğrayarak yaralandığı, buna rağmen üstlenmiş olduğu görevi devam ettirdiği” şeklinde ifadelere yer verdiği anlatıldı.

Salihoğlu’nun dilekçesindeki “Halen İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak vazifesine devam etmekte olup; gerek makamının gerektirdiği sorumlulukları, gerekse savcılık mesleğini layıkıyla adil bir şekilde sürdüren saygın bir kişi olduğu” ifadeleri de iddianamede yer aldı.

'Kötü niyetli bir tweet'

Sedef Kabaş’ın, gerek Başsavcı Salihoğlu’nun şahsı aleyhine, gerekse bulunduğu makamı hedef alarak paylaştığı tweet atıp profilinden asılsız, kasıtlı, kötü niyetli ve Salihoğlu’nu hedef gösteren paylaşımlarda bulunduğu iddia ediliyor.

“Tweet içeriğinden anlaşılacağı üzere Sedef Kabaş’ın açık ve net olarak tereddüde yer vermeyecek şekilde Hadi Salihoğlu’nu tehdit ettiği” belirtilen iddianamede, bu tweetle Kabaş’ın Başsavcı Salihoğlu’nun yanlı hareket ettiğini ima ederek, itibarsızlaştırmaya çalıştığı anlatıldı. Attığı tweet’te Salihoğlu’nun fotoğrafına da yer verdiği belirtilen Kabaş’ın Başsavcı’yı hedef gösterdiği vurgulandı.

Başkaları da tweet attı

Bu tweetler üzerine başka insanların da tweetler attığı belirtilen iddianamede, “Bu tweetlerin Sedef Kabaş’ın paylaşımından ve bu paylaşım nedeniyle hakkında yapılan adli soruşturmanın başlamasından sonra yapıldığı, dolayısıyla terörle mücadelede görev almış Hadi Salihoğlu’nun hedef gösterildiğinin ve tehdit edildiğinin açıkça anlaşıldığı iddia olunur” ifadeleri yer aldı. İddianamede Kabaş’ın “tehdit ve terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlarından 1,5 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istendi.

Kaynak: Al Jazeera